Piękny gramofon do 300 złotych? To możliwe. A co kupić mając większy budżet?

Czy da się kupić dobry gramofon do 300 złotych? Jakimi cechami powinno się odznaczać takie urządzenie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując gramofon.

Współczesne gramofony oczywiście nie mają takiego statusu, jak urządzenia sprzed lat. Wokół aż roi się od źródeł dźwięku o znacznie większej dostępności. Co sprawia, że znów są modne? Gramofon to urządzenie z historią sięgającą 1877 r. To wówczas Thomas Alva Edison wynalazł fonograf - urządzenie do odtwarzania, ale i nagrywania dźwięków. Później przyszedł czas na doskonalenie urządzenia. Po nakręcanych, pojawiły się gramofony elektryczne. Doskonalone były też nośniki, na których zapisywano dźwięk: pojawiły się płyty długogrające i w końcu stereofoniczne. Można było nie tylko słuchać dłuższych utworów, ale też robić to w znacznie lepszej jakości. W Polsce od lat 60. popularność zdobyły gramofony ''Bambino''. Kres ich popularności przyniosły lata 80. Zastąpione zostały przez magnetofony i odtwarzacze CD. 

Jak wybrać gramofon?

W dzisiejszych czasach gramofon jest urządzeniem łączącym tradycję z nowoczesnością. Dla niektórych melomanów to tradycyjne urządzenia do odtwarzania dźwięku przynoszą ciekawszy efekt, niż odtwarzacze mp3 i im podobne. Współczesne modele różnią się od swoich poprzedników:

 • starannością wykonania;
 • automatyzmem ;
 • możliwością połączenia z innym sprzętem (np. wysokiej jakości głośnikami lub wzmacniaczami).

Gramofony współcześnie dzielimy na manualne, półautomatyczne i automatyczne. Przyjmuje się, że w pełni manualne urządzenia o wysokiej jakości i skomplikowaniu wykonania dają najlepszy efekt dźwiękowy. Takie modele są jednak bardzo drogie. Automaty i półautomaty nie są tak misternie wykonane, dźwięk nie jest więc tak dobrej jakości. Za to dla wielu ważna jest wygoda obsługi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze gramofonu?

 • rodzaj napędu - jego celem jest wprawienie płyty w równomierne obroty;
 • silnik gramofonu - pozwala na uzyskanie dobrego tempa odtwarzania muzyki;
 • ramię gramofonu - prowadzi igłę po płycie; powinno być regulowane; najczęściej wybieramy pomiędzy ramionami prostymi a zagiętymi;
 • wkładka gramofonu - na jej końcu mocuje się igłę; ma duży wpływ na jakość dźwięku;
 • budowa gramofonu, czyli plinta, która może być lżejsza lub ciężka.

Gramofon retro - ile kosztuje? Propozycje do 300 zł

Taka kwota to oczywiście absolutne minimum, które trzeba wydać. Nie można się spodziewać, że gramofon do 300 zł będzie miał wspaniałe parametry. Oczywiście można odkupić od kogoś sprzęt używany, ale wtedy kilkadziesiąt zł będzie nas kosztowała jeszcze nowa igła. Wśród nowych tani gramofon retro to między innymi:

 • Camry CR 1113 - cena ok. 160 zł

Najtańszy w zestawieniu, nie można więc spodziewać się niebywałej jakości. Użytkownik również tutaj dysponuje trzema prędkościami odtwarzania. Oprócz funkcji odtwarzania płyt, gramofon służy jako radio, zegarek lub nawet budzik. 

 • Hyundai RT 910 RIP - cena ok. 300 zł

Połączenie nowoczesnej technologii z wyglądem retro. Bardzo ciekawa propozycja, jeśli chodzi o gramofon do 300 zł. Użytkownik ma do dyspozycji trzy prędkości odtwarzania i jest sterowany ręcznie. Posiada również złącze USB.

 • Peggy Sue Gramofon - ok. 260 zł

Zwraca uwagę już sam design - walizka stylizowana na lata 50. Poza możliwością odtwarzania płyt winylowych można go podłączyć do komputera dzięki złączu USB. W walizce ma wbudowane głośniki. Muzykę można nagrywać i konwertować do formatu mp3. 

 • Lenco LS-10 - cena ok. 260 zł

Również w tym przypadku gramofon został wyposażony w nowoczesne technologie. Minimalistyczny wygląd dobrze się prezentuje. Dzięki dwóm głośnikom otrzymuje się dość dobrej jakości dźwięk.

Jakie gramofony dla osób posiadających nieco większy budżet?

Oczywiście za topowe urządzenia zapłacimy więcej. Różnice są bardzo duże, ale i jakość może być znacznie lepsza. Na jakie droższe gramofony warto zwrócić uwagę?

 • kategoria do 500 zł: Denon DP-29F
 • kategoria do 1000 zł: Audio-Technica AT-LP60
 • kategoria do 1500 zł:  Pioneer PLX-500
 • kategoria powyżej 1500 zł: Denon DP-450USB.

Zobacz też: 10 technologicznych dinozaurów, które odeszły do lamusa. Czy używałeś tych sprzętów?

Zobacz wideo Jabra Elite 75t czy Sennheiser Momentum True Wireless? Testujemy słuchawki bezprzewodowe
Więcej o: