10 technologicznych dinozaurów, które odeszły do lamusa. Czy używałeś tych sprzętów?

Kultowe sprzęty PRL-u znów są w cenie. Mają sporą wartość sentymentalną, niekiedy wręcz kolekcjonerską. Może niektóre z nich macie jeszcze w domu? Niektóre z nich mogą dalej działać.

Kultowe sprzęty PRL-u - sentymentalne i kolekcjonerskie perełki 

Porządki robione na strychu lub w komórce pozwalają wydobyć na świat artefakty rodem z poprzedniej epoki. Kultowe sprzęty PRL-u niekoniecznie muszą się jednak znaleźć na śmietniku. Okazuje się, że mogą być bardzo pożądane przez osoby, które odkryły w sobie pasję kolekcjonerską lub zwyczajnie tęsknią do przedmiotów z czasów swojego dzieciństwa. Niektóre z nich mogą też stać się ciekawą dekoracją dla wnętrza w stylu vintage. 

Trzeba dodać, że większość spośród tych urządzeń była tworzona z myślą o wykonywaniu tylko jednej funkcji i na podstawie bardzo prostych technologii. Przekładało się to więc nad dość toporny charakter sprzętu, ale też jego trwałość. Kultowe sprzęty PRLu często działają do dzisiaj. Jakie były ich wady? Wielu raził bardzo prosty design, problemem była również ogromna energochłonność.

10-groszówka z 1973 r. może być dzisiaj warta nawet 20 tys. zł Za 10-groszówkę z PRL zapłacą nawet 20 tys. zł. Ważny jest jeden szczegół

Top 10 - kultowe sprzęty PRLu, które utkwiły w pamięci Polaków

Stary telewizor, prodiż czy pralka Frania? To tylko niektóre kultowe sprzęty PRLu, które zapadły Polakom w pamięci. Oto 10 technologicznych perełek minionej epoki. Które z nich pamiętasz?

  • Pralka Frania

Elektryczna pralka wirnikowa była poprzednikiem pralek automatycznych, który królował w polskich domach zwłaszcza do końca lat 80. Produkowana była w kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych. Niektóre modele usprawniono w ten sposób, że wyposażone były także w manualną wyżymaczkę. 

  • Lodówka Mińsk

Niesamowicie energochłonne urządzenie, które dodatkowo bardzo głośno pracowało i szybko gromadziło lód wewnątrz. Również masywny i toporny wygląd nie należały do jej zalet. Wśród ostatnich największą była oczywiście bezawaryjność.

Zobacz też: Lodówka w stylu retro - zakochał się w niej cały świat

  • Prodiż

Aluminiowy rekwizyt z czasów PRL, w którym można było upiec ciasto lub mięso. Popularny był zwłaszcza do lat 80., gdy na rynku upowszechniły się piekarniki elektryczne. Również obecnie bywa wykorzystywany - zwłaszcza do odświeżania pieczywa. Jego konstrukcja była prosta: aluminiowe naczynie z pokrywą i przewodem służącym do podłączenia prądu. Wewnątrz montowana była grzałka elektryczna od 400 do 650 W.

  • Pralka Polar

Pralki automatyczne, które miały zastąpić bębnową Franię. Możliwość prostego programowania sprawiała, że sprzęt ten stawał się obiektem westchnień gospodyń w czasach PRL. 

Jaką pralkę kupić? Jaką pralkę kupić? Czym się kierować przy wyborze?

  • Farelka (suszarka Farel)

Bardzo popularna, ale też trwała suszarka do włosów rodem z minionej epoki. Sekretem jej długowieczności stał się indukcyjny silnik bezszczotkowy. W porównaniu do współczesnych urządzeń tego typu suszarka Farel była niezwykle prosta - suszyła włosy ciepłym lub zimnym powietrzem, innych możliwości wyboru nie było. Dodatkowo trzeba było więcej czasu spędzić z urządzeniem w ręku, by wysuszyć głowę.

  • Sokowirówka

Kultowym wyposażeniem domu w minionej epoce była także sokowirówka Predom Mesko. Urządzenie wyprodukowane w latach 80. było dość podobne do współczesnych sprzętów tej kategorii. Cechowała je jednak mniejsza uniwersalność. 

  • Kuchenka Ewa

Produkowana przez wrocławskie zakłady Wrozamet kuchenka Ewa stała się niezwykle popularnym sprzętem w czasach PRL. Cechowała się niską zawodnością. Jeszcze dzisiaj można nabyć działające egzemplarze.

  • Syfon

Szklane syfony do wody sodowej to kolejny gadżet rodem z PRL. Oczywiście wynalazek pochodził z Francji i był znacznie starszy, ale to w polskich domach zyskał sobie bardzo dużą popularność. Obecnie można kupić urządzenia nawiązujące do tych oryginalnych. 

  • Wentylator Zefir

Kultowy Zefir, produkowany między innymi w Łodzi, był przez długi czas jedynym takim sprzętem dostępnym na rynku. Jego nieco wymuszona popularność ciągnęła się przez lata. Do dzisiaj można nabyć charakterystyczne biało-pomarańczowe lub biało-niebieskie urządzenia.

  • Telewizor Rubin

Radzieckie telewizory, spośród których kolorowy Rubin 714p produkowany był także w Polsce na licencji. Niestety, miały tendencję do awarii, a nawet samozapłonu.

Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci
Więcej o: