Po trwającym ponad pół roku locie w czwartek 18 lutego na Marsie wyląduje amerykański łazik planetarny Perseverance (ang. Wytrwałość). To najbardziej zaawansowany technologicznie łazik agencji kosmicznej NASA. Na Czerwonej Planecie spędzi dwa lata, podczas których będzie pobierał i próbki i szukał śladów życia.
Perseverance wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie 30 lipca ubiegłego roku. Został wyniesiony w kosmos przez rakietę Atlas V. Po pokonaniu liczącej ponad 470 milionów kilometrów trasy pojazd wyląduje w marsjańskim kraterze Jezero.
Perseverance wleci w atmosferę Czerwonej Planety z prędkością prawie 20 tysięcy kilometrów na godzinę, po czym dzięki silnikom hamującym i dużemu spadochronowi, zwolni niemal do zera. Lądowanie zaplanowano na 15:55 czasu waszyngtońskiego, czyli o 21:55 czasu obowiązującego w Polsce. Transmisja rozpocznie się jednak wcześniej, już o godzinie 20:15.
Łazik Perseverance jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, między innymi do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.
Na pokładzie łazika umieszczone zostały trzy chipy komputerowe z nazwiskami 11 milionów osób, które wzięły udział w akcji "Wyślij swoje imię na Marsa". Dołączono do nich aluminiową płytkę o wymiarach 8 na 13 centymetrów z wygrawerowaną Laską Eskulapa na cześć pracowników służby zdrowia walczących z pandemią koronawirusa.
Transmisja z lądowania dostępna będzie na kanale NASA TV, w ich aplikacji oraz serwisach społecznościowych, m.in. na YouTubie, Twitterze czy Facebooku.