NFZ ostrzega przed oszustami. Próbują wyłudzić dane osobowe przez telefon

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed próbami wyłudzenia danych osobowych i apeluje o czujność. "Pracownicy Departamentu Kontroli NFZ nigdy nie wymagają od świadczeniodawców podania przez telefon danych osobowych pacjentów" - czytamy w komunikacie.
Zobacz wideo Aplikacje Fleeceware

Jak informuje NFZ w komunikacie, w ostatnim czasie pojawiły się sygnały o próbach wyłudzenia danych pacjentów z placówek medycznych. Oszuści podają się za pracowników kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia. Tymczasem NFZ podkreśla, że nigdy nie wymaga on podania tego typu informacji o pacjentach przez telefon i apeluje, by osoby odbierające telefony w placówkach medycznych pamiętały o obowiązku ochrony danych osobowych pacjentów. Wszelkie tego sytuacje należy zgłaszać do najbliższych oddziałów Funduszu oraz do organów ścigania. 

Pojawiają się nowe metody wyłudzeń danych osobowych

Sposobów na wyłudzenie danych osobowych jest wiele i ciągle powstają nowe, dlatego bardzo ważne jest, by zachować szczególną ostrożność przy podawaniu naszych danych. Należy unikać też otwierania wszelkich linków i załączników w wiadomościach wysyłanych przez SMS czy maila.

W zeszłym roku "Wyborcza" przestrzegała przed pismami informującymi o możliwym kontakcie z osobą zakażoną SARS-CoV-2 i ankietami do wypełnienia, w których należało podać dane takie jak PESEL czy numer dowodu osobistego. W ostatnim czasie miało miejsce także wiele przypadków oszustw związanych z zakupami internetowymi. Jak pisaliśmy w marcu, do dużej skali wyłudzeń dochodzi w ostatnich miesiącach na portalu OLX. Osoby zainteresowane zakupem otrzymują maila z linkiem do systemu podszywającego się pod OLX. Firma zdaje sobie sprawę z problemu i ostrzega, że jedyne subdomeny, z jakich wysyła do użytkowników wiadomości to: marketplace.olx.pl, deliver.olx.pl oraz przeslki.olx.pl. 

Kilka dni temu pisaliśmy natomiast o oszustwach związanych z podszywaniem się pod firmy kurierskie. Za pomocą wiadomości SMS dostajemy informację, że nasza paczka została zatrzymana przez służby celne i jesteśmy proszeni o kliknięcie link, który instaluje na naszym sprzęcie złośliwe oprogramowanie. 

Więcej o: