NFZ ostrzega przed oszustami. Próbują wyłudzić dane osobowe przez telefon

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed próbami wyłudzenia danych osobowych i apeluje o czujność. "Pracownicy Departamentu Kontroli NFZ nigdy nie wymagają od świadczeniodawców podania przez telefon danych osobowych pacjentów" - czytamy w komunikacie.
Zobacz wideo Aplikacje Fleeceware

Jak informuje NFZ w komunikacie, w ostatnim czasie pojawiły się sygnały o próbach wyłudzenia danych pacjentów z placówek medycznych. Oszuści podają się za pracowników kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia. Tymczasem NFZ podkreśla, że nigdy nie wymaga on podania tego typu informacji o pacjentach przez telefon i apeluje, by osoby odbierające telefony w placówkach medycznych pamiętały o obowiązku ochrony danych osobowych pacjentów. Wszelkie tego sytuacje należy zgłaszać do najbliższych oddziałów Funduszu oraz do organów ścigania. 

Policja zatrzymała cyberprzestępców wysyłających fałszywe SMS-yZachęcali do kliknięcia w link z SMS-a i "zarobili" na tym 1,5 mln zł

Pojawiają się nowe metody wyłudzeń danych osobowych

Sposobów na wyłudzenie danych osobowych jest wiele i ciągle powstają nowe, dlatego bardzo ważne jest, by zachować szczególną ostrożność przy podawaniu naszych danych. Należy unikać też otwierania wszelkich linków i załączników w wiadomościach wysyłanych przez SMS czy maila.

W zeszłym roku "Wyborcza" przestrzegała przed pismami informującymi o możliwym kontakcie z osobą zakażoną SARS-CoV-2 i ankietami do wypełnienia, w których należało podać dane takie jak PESEL czy numer dowodu osobistego. W ostatnim czasie miało miejsce także wiele przypadków oszustw związanych z zakupami internetowymi. Jak pisaliśmy w marcu, do dużej skali wyłudzeń dochodzi w ostatnich miesiącach na portalu OLX. Osoby zainteresowane zakupem otrzymują maila z linkiem do systemu podszywającego się pod OLX. Firma zdaje sobie sprawę z problemu i ostrzega, że jedyne subdomeny, z jakich wysyła do użytkowników wiadomości to: marketplace.olx.pl, deliver.olx.pl oraz przeslki.olx.pl. 

policja (zdjęcie ilustracyjne)Policja reaguje na wyciek danych policjantów. Dostaną dostęp do alertu BIK

Kilka dni temu pisaliśmy natomiast o oszustwach związanych z podszywaniem się pod firmy kurierskie. Za pomocą wiadomości SMS dostajemy informację, że nasza paczka została zatrzymana przez służby celne i jesteśmy proszeni o kliknięcie link, który instaluje na naszym sprzęcie złośliwe oprogramowanie. 

Więcej o: