Gigabyte, tajwański producent płyt głównych, laptopów czy też kart graficznych, nigdy ukrywał faktu, że stara się wyróżnić na tle chińskich producentów. Tym razem firma mogła jednak uczynić o jeden krok za daleko. Wszystko za sprawą zamieszczonego w mediach społecznościowych wpisu, w którym Gigabyte nie tylko zachwala markę "Made in Taiwan", ale jednocześnie deprecjonuję chińskich rywali.
W przeciwieństwie do innych marek, produkty Gigabyte powstają na Tajwanie pod ścisłą kontrolą jakości. Jeśli chcesz wybrać niski koszt i niską jakość, postaw na chińskiego producenta. Gigabyte zobowiązuje się do produkcji wysokiej podzespołów i laptopów
- głosiła treść usuniętego już komunikatu.
Niefortunna treść tej reklamy niemal natychmiast wywołała w Chinach istną burzę. W sieci pojawiły się nawoływania do bojkotu marki Gigabyte, a dwa popularne sklepy internetowe handlujące elektroniką (JD.com oraz Suning.com) usunęły produkty tajwańskiego producenta ze swojej oferty.
Jak donosi Bloomberg, Gigabyte mocno ucierpiał także na giełdzie. Akcje spółki na parkiecie w Tajpej tylko w środę spadły o 10 proc., a w sumie - od początku "chińskiego kryzysu" kapitalizacja rynkowa firmy zmniejszyła się o - bagatela - 550 mln dolarów.
Chiński bojkot zmusił Gigabyte do opublikowania oficjalnych przeprosin. Firma podkreśla, że wpis, który pojawił się na jej oficjalnej stronie, "nie zgadza się ze stanem faktycznym", a jego pojawienie się było spowodowane problemami związanymi z "wewnętrznym zarządzaniem w firmie"
Gigabyte szczyci się jakością chińskiej produkcji. Chińska produkcja pomaga firmie Gigabyte w tworzeniu doskonałych produktów i wysokiej jakości doświadczeń dla konsumentów na całym świecie. Jakość produktu od wielu lat wytrzymuje próby rynku i konsumentów.
- czytamy w opublikowanym komunikacie.
Warto dodać, że Gigabyte nie jest pierwszą firmą, która w ostatnim czasie padła ofiarą bojkotu ze strony chińskich konsumentów. Podobny los podzieliły także m.in. koncerny Nike oraz Adidas. W ich przypadku chodziło jednak o stanowisko potępiające traktowanie przez włedze Chin Ujgurów zamieszkujących region Xinjang