Internet od Starlink oferuje świetną prędkość. W Niemczech przekroczył 550 Mb/s

SpaceX oferuje szybki internet w usłudze Starlink. Sieć osiąga coraz większą stabilizację i prędkość dzięki wysyłaniu nowych satelitów na orbitę, a testy, które wciąż są w fazie beta, wskazują na coraz lepsze wyniki. W Niemczech internet osiągnął prędkość ponad 550 Mb/s.

Starlink to system telekomunikacyjny, nad którym pracuje firma Elona Muska, SpaceX. Dzięki tysiącom satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej oferuje użytkownikom szybki internet. Podczas testów w Niemczech osiągnął prędkość ponad 550 Mb/s.

Zobacz wideo Czy sieć 5G zrewolucjonizuje internet? „Ta technologia już jest za rogiem”

Internet od Starlink osiąga już ponad 500 Mb/s, a jest dopiero w fazie testów

Testy usługi Starlink początkowo prowadzono w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, potem jednak zaczęto je realizować również w innych zakątkach świata. Podczas jednego z testów przeprowadzonym na terenie Niemiec internet osiągnął prędkość przekraczającą 550 Mb/s i był to jak do tej pory rekord Starlink.

Pierwszy test w portalu Speedtest wykazał szybkość 542 Mb/s (a prędkość wysyłania 38,8 Mb/s). W drugim teście wyniki były jeszcze lepsze. Prędkość pobierania osiągnęła 560 Mb/s. WIadomo jednak, że będzie ona rosła wraz z wysyłaniem na orbitę kolejnych satelitów. Ich gęsta sieć ma zapewnić szybką usługę dostępną niemal z każdego zakątka ziemi.

Elon Musk i firma SpaceX od miesięcy budują sieć satelitów wokół Ziemi

Firma SpaceX należąca do Elona Muska już od wielu miesięcy tworzy gęstą sieć satelitów Starlink obiegających ziemię. Docelowo po orbicie ma krążyć 12 tysięcy urządzeń.

Na jakość usługi Starlink i szybkość internetu ma wpływ kilka czynników. Między innymi ilość satelitów - im będzie ich więcej, tym sieć będzie stabilniejsza, a połączenie szybsze. Na prędkość mogą również wpływać sieci naziemne - to one są odpowiedzialne za przesyłanie danych z i do serwerów internetowych - czytamy na stronie internetowej ithardware.pl. Wraz z wprowadzeniem drugiej generacji satelitów, SpaceX zamierza usunąć część sieci naziemnych, a same satelity wyposażyć w łącza laserowe odpowiadające za łączność między nimi.

Więcej o: