Bezzałogowa misja Tianwen-1 jest pierwszą w historii Chin wyprawą na czerwoną planetę. Sonda Tianwen-1 z łazikiem Zhurong wylądowała w ubiegłą sobotę na Marsie, w okolicy równiny Utopia Planitia. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna CNSA opublikowała właśnie na swojej stronie internetowej pierwsze zdjęcia wykonane przez Zhuronga. Fotografie ukazują krajobraz rozciągający się przed łazikiem oraz tył maszyny wraz z panelami słonecznymi i anteną. Pojawiły się także krótkie nagrania prezentujące moment, w którym lądownik w osłonie oddzielił się od sondy.
Nazwa Zhurong pochodzi od boga ognia ze starożytnej, chińskiej mitologii. Łazik bardzo przypomina pojazdy Spirit and Opportunity wysłane przez NASA w pierwszej dekadzie XXI wieku. Zhurong ma sześć kół, mierzy 1,85 m wysokości i waży 240 kg. Napędzany jest energią słoneczną. Jego zadaniem jest badanie skał i atmosfery oraz poszukiwanie możliwych śladów życia na czerwonej planecie. Chińscy naukowcy mają nadzieję, że misja Zhuronga potrwa przynajmniej 90 dni.
W lutym 2021 roku na powierzchni Marsa stanął znacznie większy (ważący jedną tonę) łazik Perseverance. Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z rosyjskim Roskosmosem planuje na przyszły rok wysłanie na tę planetę łazika zwanego Rosalind Franklin.
Utopia Planitia jest miejscem, w którym NASA przeprowadziła misję Viking-2 w 1976 roku. To ogromny basen o średnicy ponad 3000 km, który powstał w wyniku silnego uderzenia. Istnieją dowody wskazujące, że w miejscu tym znajdował się kiedyś ocean.