Zaćmienie Słońca, nawet częściowe, to wydarzenie, na które warto czekać. Po raz ostatni mogliśmy je zobaczyć w całej Polsce sześć lat temu. Kolejna okazja do oglądania tego zjawiska nadarzy się 10 czerwca. Prognozy pogody wskazują, na terenie większości Polski będzie ono dobrze widoczne - tylko w niektórych regionach kraju prognozowane są zachmurzenia. Zaćmienie będzie można zobaczyć już o godz. 11:38 w województwie zachodniopomorskim. Dokładne godziny zaćmienia w pozostałych częściach Polski można znaleźć TUTAJ.
Podziwianie zaćmienia słońca bez specjalnej ochrony oczu może się skończyć źle dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą promieniowania UV, które może doprowadzić do uszkodzenia oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. O czym należy pamiętać, oglądając zaćmienie Słońca?
Na zaćmienie nie można patrzeć gołym okiem ani przez teleskop, lornetki lub aparat fotograficzny - jeśli nie są wyposażone w specjalny filtr. Nie należy również korzystać z czarnych klisz fotograficznych i rentgenowskich, ani przydymionego szkła, płyt CD lub starych dyskietek.
Centrum Nauki Kopernik przypomina, że zaćmienie można bezpiecznie oglądać m.in. przez specjalne filtry. Najlepiej sprawdzą się filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej o gęstości optycznej ND 5.0. Właśnie z tego materiału produkowane są specjalistyczne okulary do oglądania zaćmienia, które można kupić w niektórych sklepach optycznych. Jedną z bezpieczniejszych metod obserwacji zaćmienia jest również rzutowanie obrazu z teleskopu na białą kartkę.
W różnych miejscach Polski organizowane są wydarzenia, na których specjaliści z zakresu astronomii umożliwiają obserwowanie zaćmienia poprzez profesjonalny i bezpieczny sprzęt. W stolicy takie wydarzenie organizowane jest przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Chętni do zobaczenia zaćmienia powinni pojawić się przed siedzibą OAUW przy Alejach Ujazdowskich nr 4.