Jak obserwować zaćmienie Słońca? Jakie metody są niebezpieczne dla zdrowia?

W czwartek 10 czerwca dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. Po raz pierwszy od sześciu lat zjawisko będzie widoczne w całej Polsce. Słońce, Ziemia i Księżyc na chwilę znajdą się w jednej linii, tworząc niezwykły spektakl astronomiczny. Jak jednak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Zaćmienie Słońca, nawet częściowe, to wydarzenie, na które warto czekać. Po raz ostatni mogliśmy je zobaczyć w całej Polsce sześć lat temu. Kolejna okazja do oglądania tego zjawiska nadarzy się 10 czerwca. Prognozy pogody wskazują, na terenie większości Polski będzie ono dobrze widoczne - tylko w niektórych regionach kraju prognozowane są zachmurzenia. Zaćmienie będzie można zobaczyć już o godz. 11:38 w województwie zachodniopomorskim. Dokładne godziny zaćmienia w pozostałych częściach Polski można znaleźć TUTAJ.

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Zaćmienie Słońca 2021. W jaki sposób oglądać je w bezpieczny sposób?

Podziwianie zaćmienia słońca bez specjalnej ochrony oczu może się skończyć źle dla naszego zdrowia. Wszystko za sprawą promieniowania UV, które może doprowadzić do uszkodzenia oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. O czym należy pamiętać, oglądając zaćmienie Słońca? 

Na zaćmienie nie można patrzeć gołym okiem ani przez teleskop, lornetki lub aparat fotograficzny - jeśli nie są wyposażone w specjalny filtr. Nie należy również korzystać z czarnych klisz fotograficznych i rentgenowskich, ani przydymionego szkła, płyt CD lub starych dyskietek.  

Centrum Nauki Kopernik przypomina, że zaćmienie można bezpiecznie oglądać m.in. przez specjalne filtry. Najlepiej sprawdzą się filtry wykonane z aluminiowej folii mylarowej o gęstości optycznej ND 5.0. Właśnie z tego materiału produkowane są specjalistyczne okulary do oglądania zaćmienia, które można kupić w niektórych sklepach optycznych. Jedną z bezpieczniejszych metod obserwacji zaćmienia jest również rzutowanie obrazu z teleskopu na białą kartkę.

W różnych miejscach Polski organizowane są wydarzenia, na których specjaliści z zakresu astronomii umożliwiają obserwowanie zaćmienia poprzez profesjonalny i bezpieczny sprzęt. W stolicy takie wydarzenie organizowane jest przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Chętni do zobaczenia zaćmienia powinni pojawić się przed siedzibą OAUW przy Alejach Ujazdowskich nr 4. 

Więcej o: