Linia "pierścienia ognia" przetnie Ziemię. W Polsce zobaczymy tylko część zaćmienia Słońca

Tegoroczne obrączkowe zaćmienie Słońca najlepiej widoczne będzie z północnych rejonów globu. Linia "pierścienia ognia" przetnie północne rejony Kanady i Grenlandię, jednak i w Polsce możemy liczyć na całkiem ciekawe widowisko.
Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Chile. Widok, który zapiera dech

Zaćmienia Słońca to zjawiska występujące paradoksalnie częściej niż zaćmienia Księżyca, jednak ze względu na jego specyfikę, przysłonięte przez naszego satelitę Słońce mamy okazję obserwować stosunkowo rzadko.

Całkowite lub obrączkowe zaćmienie naszej gwiazdy widoczne jest wyłącznie w wąskim pasie terenu przechodzącym przez kulę ziemską. Jak przypomina Space.com, dla każdego punktu na Ziemi, taka pełna faza zaćmienia przypada raz na zaledwie 375 lat.

Gdzie zobaczymy obrączkowe zaćmienie Słońca?

Najbliższe zaćmienie, do którego dojdzie 10 czerwca br., dla mieszkańców Polski znów będzie dość pechowe. Zobaczymy jedynie niewielki fragment tarczy słonecznej przysłonięty przez Srebrny Glob. Zjawisko nie będzie więc szczególnie spektakularne, jednak nieco inaczej będzie w innych rejonach świata.

Szczęście podczas tegorocznego zaćmienia będą mieli przede wszystkim mieszkańcy terenów położonych daleko na północ. Pas obrączkowego zaćmienia (takie zaćmienie nazywamy czasem "pierścieniem ognia") rozciągnie się od północnych rejonów Kanady (wschodnią część zatoki Hudsona), Morze Baffina i północno-zachodnią część Grenlandii. Zaćmienie obrączkowe będzie dalej widoczne od rejonów bieguna północnego do północno-wschodnich krańców Azji (Czukocki Okręg Autonomiczny w Rosji).

Zaćmienie Słońca 10.06.2021Zaćmienie Słońca 10.06.2021 fot. NASA's Scientific Visualization Studio/Ernie Wright

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy pozostałych części świata nie mają szans na zobaczenie zjawiska. Północno-wschodnie stany USA, część Kanady, a także północno-wschodnie krańce Rosji to obszary, na których będzie można zobaczyć dość głęboką fazę częściowego zaćmienia (wiele będzie zależało od wysokości naszej gwiazdy na niebie). Niewielka część tarczy Słońca powinna być też przysłonięta dla obserwatorów z północnej, środkowej i zachodniej Europy.

 

Obserwacje z Polski

Zjawisko będzie można oglądać również z Polski, jednak Słońce obserwowane z naszego kraju będzie zasłonięte jedynie w małej części. Najlepsze warunki do obserwacji (najgłębsza faza zaćmienia) będą mieli oczywiście mieszkańcy północnych rejonów kraju, a najgorsze (najpłytsza faza zaćmienia) - południowych rejonów.

W przypadku Warszawy najlepsza widoczność prognozowana jest na godz. 12:54, jednak już od 11:55 powinniśmy móc obserwować powolne "nachodzenie" się tarczy Księżyca na tarczę naszej gwiazdy. Zjawisko zakończy się o 13:53.

Więcej o: