NFT to nowinka w świecie technologii. Oparta na technologii blockchain, podobnie jak kryptowaluty, pozwala zabezpieczyć cyfrowe materiały i stanowi swoisty certyfikat oryginalności. Więcej na temat tego fenomenu pisaliśmy TUTAJ.
Nie byłoby jednak NFT, gdyby nie internet. Choć bezpośrednio te technologie nie mają ze sobą aż tak dużo wspólnego, to NFT jest wynikiem kultury internetowej, która od ponad 30 lat bazuje na protokole WWW. Jego oryginalny kod trafił właśnie na aukcję w słynnym Sotheby's.
Protokół World Wide Web zrewolucjonizował internet, można w zasadzie powiedzieć, że stworzył go takim, jakim go znamy. To dzięki niemu możemy wyświetlać strony internetowe, czego podstawą są linki. Kod protokołu stworzył pod koniec lat 80. i rozwijał w latach 90. brytyjski inżynier i naukowiec sir Tim Berners-Lee. Teraz wystawił go na aukcję.
Cena wywoławcza na aukcji "This Changed Everything" to tylko tysiąc dolarów. W zamian dostaniemy oryginalny kod WWW składający się z ponad 9500 linijek, zabezpieczonych technologią NFT, animowaną wizualizację kodu, która trwa ponad pół godziny oraz plakat, stworzony z oryginalnego protokołu. Berner-Lee załącza też list, w którym opisał swoje przemyślenia na temat internetu i jego rozwoju.
Aukcja rozpoczyna się w środę 23 czerwca i kończy tydzień później.
Zysk z aukcji ma zostać przeznaczony na inicjatywy, które wspiera Sir Tim Berners-Lee oraz jego żona.
- Trzy dekady temu stworzyłem coś, co z późniejszą pomocą ogromnej liczby współpracowników na całym świecie stało się potężnym narzędziem ludzkości. Dla mnie najlepszy w internecie jest duch współpracy. Chociaż nie przepowiadam przyszłości, mam szczerą nadzieję, że gromadzone wykorzystanie, wiedza i potencjał pozostaną otwarte i dostępne dla nas wszystkich. Tak abyśmy mogli kontynuować innowacje, tworzyć i rozpocząć kolejną transformację technologiczną, której nie możemy sobie jeszcze wyobrazić- mówił w komentarzu do aukcji Berners-Lee.
- NFT to najnowsza technologia w tej dziedzinie i najodpowiedniejszy wyraz własności, jaki istnieje. Jest to idealny sposób na przekazanie początków internetu - podsumowal jego twórca.