Chcesz korzystać z internetu? Złap za ogrodowego węża. Upał wykańcza anteny Starlink

Starlink ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu na całym świecie. Sieć Elona Muska musi jednak zmierzyć się z wieloma problemami. Jednym z nich jest przegrzewanie się anten odbierających sygnał z satelitów. Przerwa w dostępie do internetu u jednego z testerów z Arizony trwała nawet siedem godzin.

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez SpaceX Elona Muska. System przechodzi przez beta-testy - ograniczona liczba użytkowników sprawdza jego efektywność. Jeden z nich, Martin z Arizony, poinformował w serwisie Reddit o poważnych problemach z usługą oferowaną przez Muska. 

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

Beta-testy pokazały wadę sieci Starlink. Anteny wyłączają się przy 50 stopniach

Martin otrzymał komunikat w aplikacji służącej do obsługi Starlinka. System poinformował go o utracie dostępu do internetu ze względu na przegrzanie anteny służącej do odbioru sygnału z satelitów. W aplikacji pojawił się jednocześnie komunikat, że sygnał zostanie przywrócony po ochłodzeniu anteny. 

Windows 11 za darmo? Branżowe media: Bezpłatna aktualizacja systemu ma dotyczyć także wersji 7 i 8.1 (zdjęcie ilustracyjne)Windows 11 za darmo? Bezpłatny update systemu ma dotyczyć także wersji 7 i 8.1

Tester z Arizony skontaktował się z obsługą techniczną Starlinka, która poinformowała go, że anteny wyłączają się po osiągnięciu temperatury 122 stopni Fahrenheita (50 st. Celsjusza) i uruchamiają się ponownie po osiągnięciu temperatury 104 stopni Fahrenheita (40 st. Celsjusza).  

Mężczyzna spryskał antenę wężem ogrodowym, dzięki czemu urządzenie się schłodziło i powróciło do pracy. Po pewnym czasie temperatura ponownie wzrosła i połączenie zostało zerwane. Przerwa w dostępie do internetu trwała łącznie siedem godzin. 

Anteny wykorzystywane do odbioru sygnału z satelitów Starlinka przeznaczone są do pracy w temperaturze od minus 30 stopni Celsjusza do 40 stopni Celsjusza. Tester, który doświadczył problemów z internetem dostarczanym przez Starlink, korzysta z systemu w Arizonie, przy granicy z Kalifornią, gdzie temperatura w czerwcu i lipcu osiąga poziom ponad 40 stopni Celsjusza.  

Elon Musk chce umieścić 12 tys. satelitów na orbicie okołoziemskiej

Celem sieci Starlink Elona Muska jest zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu na możliwie dużej powierzchni świata. Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się 1635 satelitów dostarczających internet do wielu części globu. Musk planuje jednak, aby na orbicie znalazło się ponad 12 tys. satelitów. Pierwsze satelity zostały umieszczone na orbicie w maju 2019 roku. 

Satelitarny dostęp do internetu nie jest nowym pomysłem, ale od poprzednich rozwiązań różni go umieszczenie satelity znacznie niżej nad Ziemią, na niskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit, LEO), na wysokości ok. 500 km. Dzięki temu możliwy jest znacznie krótszy czas przesyłania sygnału z satelity do odbiornika na Ziemi i z powrotem, poprawienie parametrów łącza (ponad 100 Mbps), a także mniejsze opóźnienie. 

WhatsAppZ WhatsAppa wciąż korzysta mnóstwo osób pomimo większej kontroli danych

Więcej o: