Wakacje za granicą. Pamiętaj o roamingu poza Unią Europejską, inaczej srogo zapłacisz

Zaczyna się sezon wakacyjny. W ostatnim czasie wskaźniki zakażeń w wielu krajach spadły, Polacy coraz chętniej decydują się więc na wyjazdy zagraniczne. W takim przypadku warto jednak znać zasady roamingu w sieciach komórkowych. O czym szczególnie powinniśmy pamiętać?
Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Istotną kwestią, o którą warto zadbać podczas zagranicznego wyjazdu, jest roaming. W krajach Unii Europejskiej obowiązuje "roaming jak w domu", zgodnie z którym za wiadomości tekstowe i połączenia telefoniczne płacimy tyle, ile w swoim kraju. Do tego operatorzy zazwyczaj oferują swoim klientom określone pakiety internetowe do wykorzystania w krajach Unii. Mimo to warto pamiętać o innych kwestiach, by po powrocie z urlopu nie zostać zaskoczonym wysokim rachunkiem. 

Polityka Uczciwego Korzystania. Jak korzystać z usług sieci komórkowych w roamingu UE?

Unia Europejska opracowała Politykę Uczciwego Korzystania, która ma zapewnić operatorom usług komórkowych ochronę przed nadużyciami ze strony użytkowników podczas korzystania z roamingu w UE. Zdarza się bowiem, że obywatele danego kraju mieszkają na co dzień za granicą, jednak ze względu na korzystniejszą umowę, podpisują ją w swoim rodzimym państwie.

Operatorzy mogą więc naliczyć dodatkowe opłaty między innymi wtedy, gdy użytkownik częściej był w roamingu w UE niż w niż w swoim kraju. Jeśli operator stwierdzi, że doszło do naruszenia zasad Polityki, powiadomi o tym użytkownika, a następnie przez kolejne 14 dni będzie weryfikował sposób korzystania z telefonu. W przypadku braku zmiany, operator będzie naliczał dodatkowe opłaty przez co najmniej cztery kolejne miesiące. 

Jak uniknąć dodatkowych opłat za telefon podczas zagranicznego wyjazdu?

Zawsze przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić cennik roamingu naszego operatora, by nie dać się zaskoczyć. Zwracajmy także uwagę na wszelkie wiadomości, które otrzymujemy od usługodawcy, a kiedy nie potrzebujemy korzystać z internetu, lepiej wyłączmy dostęp do transmisji danych. W hotelach natomiast zawsze wybierajmy połączenie przez Wi-Fi.

Pakiety danych do wykorzystania w roamingu są bowiem zazwyczaj kilkukrotnie niższe niż te, które otrzymujemy na co dzień w kraju, w którym mieszkamy. Może się więc zdarzyć, że telefon bez naszej wiedzy zacznie pobierać na przykład aktualizacje, przez które pakiet skończy się szybciej, niż byśmy tego oczekiwali. A jeśli nie mamy odpowiedniej blokady, zamiast przedwczesnej utraty dostępu do sieci, otrzymamy wyższy rachunek.

Więcej o: