Sony chwali się historycznym rekordem. Sprzedano już 10 milionów egzemplarzy PlayStation 5

Sony pochwaliło się właśnie historycznym sukcesem. Najnowsza konsola Japończyków - PlayStation 5 - rozeszła się już w 10 milionach egzemplarzy. To najlepszy wynik w historii Sony.
Zobacz wideo PlayStation 5 po czterech miesiącach. Świetna konsola, którą wciąż trudno kupić [TOPtech]

Sony pochwaliło się właśnie niewątpliwym sukcesem swojej najnowszej konsoli PlayStation 5. Zaprezentowane oficjalnie w czerwcu 2020 roku urządzenie trafiło do sprzedaży w Polsce 19 listopada i rozeszło się w mgnieniu oka.

Już kilka minut po rozpoczęciu sprzedaży w sklepach nie było czego szukać, a miłośnicy gier musieli wstrzymać się z zakupem do czasu kolejnych dostaw (na które trzeba było trochę poczekać). Nawiasem mówiąc, m.in. na Allegro szybko pojawiło się wielu handlarzy, którzy oferowali pojedyncze egzemplarze nowych konsol za cenę kilkukrotnie wyższą od rynkowej.  

Sprzedano 10 mln sztuk PlayStation 5

Pomimo tych utrzymujących się długo problemów z dostępnością, PlayStation 5 i tak pobiło rekord sprzedaży. Konsolę sprzedano na świecie w liczbie przekraczającej 10 mln egzemplarzy. Symboliczna bariera przebita została 18 lipca 2021 roku, czyli niemal dokładnie 8 miesięcy po rozpoczęciu sprzedaży.

Przebicie 10 mln sztuk w tak krótkim czasie to niebywały sukces Sony i jednocześnie historyczny rekord. Do tej pory żadna z konsol PlayStation nie osiągnęła takiego wyniku w tak krótkim czasie. To sukces tym większy, że Sony (podobnie, jak i Microsoft, który pokazał nowe Xboxy 10 listopada 2020 r.) trafiło na pechowy okres - na rynku technologicznym panuje kryzys (od wielu miesięcy brakuje podzespołów komputerowych), a to ogranicza produkcję.

PlayStation 5 zaoferowało użytkownikom ogromny skok jakościowy względem konsoli poprzedniej generacji. Wśród głównych zalet wymienić należy zastąpienie leciwego dysku HDD zdecydowanie szybszą pamięcią SSD, co wpłynęło na komfort korzystania z konsoli, a także możliwość grania w 60 kl/s oraz nowy pad DualSense. 

Najlepiej sprzedającą się konsolą w historii było PlayStation 2, które do zakończenia produkcji w 2013 roku rozeszło się w liczbie 159 milionów egzemplarzy. Wśród urządzeń od Sony najbliżej tego rekordu było PlayStation 4, które w maju 2020 roku przebiło barierę 110 mln sprzedanych sztuk.

Więcej o: