Samsung prezentuje nowe składane smartfony. Nareszcie pojawiło się wsparcie dla S-Pen

Samsung zaprezentował właśnie Galaxy Z Fold 3 i Galaxy Z Flip3 5G. To nowe składane smartfony koreańskiego producenta, które niebawem pojawią się również na polskim rynku. Na co możemy liczyć w trzeciej już generacji składaków Samsunga? Jest jedna, bardzo wyczekiwana nowość.
Zobacz wideo Zabójca flagowych smartfonów? Realme GT może sporo namieszać [TOPtech]

Dziś mówiąc o składanych smartfonach na myśl przychodzą nam przede wszystkim urządzenia Samsunga. Koreańczycy pracowali nad nową generacją inteligentnych telefonów od wielu lat i dziś są to już w pełni użyteczne urządzenia.

Samsung Galaxy Z Fold 3 - nowy, flagowy składak… z rysikiem

Teraz Samsung zaprezentował Galaxy Z Folda 3. To już trzecia generacja flagowego telefonu Koreańczyków, który po rozłożeniu (w podobny sposób, jak rozkłada się książka) wymiarami przypomina mały tablet.

Tym razem Samsung zdecydował się na 6,2-calowy ekran zewnętrzny o proporcjach 24,5:9 i rozdzielczości 2268x832 pix. Nie różni się on zbytnio od tego, z czym mieliśmy do czynienia u poprzednika, ale w przeciwieństwie do Z Folda 2, "Trójka" ma już panel (to oczywiście Dynamic AMOLED) z odświeżaniem 120 Hz.

Samsung Galaxy Z Fold 3Samsung Galaxy Z Fold 3 fot. mat. prasowe Samsung

Ekran główny ma z kolei przekątną 7,6 cala, ale znacznie bardziej "kwadratowe" proporcje 22,5:18. Ponownie jest to Dynamic AMOLED o rozdzielczości 2208x1768 pix z odświeżaniem 120 Hz. Zmiany są więc raczej kosmetyczne.

Główną zaletą nowego Z Folda jest jednak wsparcie dla rysika S-Pen (i to w dwóch wersjach - z Bluetoothem i bez). Użytkownicy poprzednich Foldów często mówili, że przy tak dużym, składanym ekranie aż się prosi o możliwość obsługi rysika. Początkowo nie było to możliwe z przyczyn technicznych, jednak Samsungowi najwyraźniej udało się dopracować trwałość elastycznego ekranu na tyle, że obsługa Z Folda 3 przy pomocy S-Pena jest już możliwa. To ogromny plus.

Samsung Galaxy Z Fold 3Samsung Galaxy Z Fold 3 fot. mat. prasowe Samsung

Specyfikacja Galaxy Z Fold 3

We wnętrzu nowego Folda nie zmieniło się zbyt wiele. Sercem urządzenia jest bliżej nieokreślony ośmiordzeniowy procesor wykonany w procesie 5 nm (zapewne jest to flagowy, autorski układ Samsunga) . Do tego jest 12 GB pamięci RAM i 256 lub 512 (w zależności od wersji) przestrzeni na dane.

Nie zabrakło oczywiście całej gamy czujników i modułów łączności, które w smartfonie tej klasy po prostu muszą się znaleźć. Jest też oczywiście wsparcie dla technologii 5G. Ot, specyfikacja godna flagowca.

Samsung Galaxy Z Fold 3Samsung Galaxy Z Fold 3 fot. mat. prasowe Samsung

Mamy też oczywiście trzy aparaty "zewnętrzne" i dwie kamerki do selfie. Ich specyfikacja prezentuje się następująco:

  • Aparat główny 12 Mpix f/1,8 z optyczną stabilizacją obrazu
  • Aparat szerokokątny 12 Mpix f/2,2 o kącie widzenia 123 stopni
  • Aparat Tele 12 Mpix f/2,4 z optyczną stabilizacją obrazu
  • Kamera do selfie (na małym ekranie) 10 Mpix f/2,2
  • Kamera do wideorozmów (na dużym ekranie) 4 Mpix f/1,8

Całość zasila bateria o pojemności 4400 mAh. Co ciekawe, Samsungowi udało się zastosować uszczelnianą obudowę (IPX8) w Galaxy Z Fold 3. To pierwszy na świecie składany smartfon, któremu działanie wody (przynajmniej w pewnym zakresie) niestraszne.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Razem ze składakiem z serii Fold, Samsung pokazał też kolejnego przedstawiciela swojej drugiej linii składanych telefonów - Galaxy Z Flip3 5G. Nowy smartfon składany jest w zupełnie inny sposób niż Galaxy Z Fold 3, a po złożeniu jest niezwykle kompaktowy i zmieści się do praktycznie każdej kieszeni.

Samsung Galaxy Z Filp3 5GSamsung Galaxy Z Filp3 5G fot. mat. prasowe Samsung

Galaxy Z Flip3 5G został wyposażony w elastyczny ekran główny o przekątnej 6,7 cala (Dynamic AMOLED), rozdzielczości 2640x1080 pix z odświeżaniem na poziomie 120 Hz i proporcjach 22:9. Tu również nie ma zbyt wielu zmian względem poprzednika.

Na zewnętrznej ściance ukryto natomiast niewielki wyświetlacz pomocniczy o przekątnej 1,9 cala (Super AMOLED, 260x512 pix). Jest on sporo większy niż wyświetlacz, z którym mieliśmy do czynienia w poprzedniku i powinien podnieść użyteczność złożonego urządzenia. U poprzednika ograniczała się ona niemal wyłącznie do sprawdzenia godziny, a każda inna czynność wymagała każdorazowego rozłożenia smartfona.

Pod obudową Galaxy Z Flip3 5G znalazł się (również nienazwany) ośmiordzeniowy procesor wykonany w procesie 5 nm. Do tego jest 8 GB pamięci RAM i 128 lub 256 GB przestrzeni na dane. Mamy tu więc bardzo solidną specyfikację techniczną.

Samsung Galaxy Z Filp3 5GSamsung Galaxy Z Filp3 5G fot. mat. prasowe Samsung

Jeśli chodzi o aparaty, to do dyspozycji użytkownika oddano dwa - główny 12 Mpix (f/1,8 ze stabilizacją optyczną) i szerokokątny 12 Mpix (f/2,2). Jest też oczywiście kamerka do selfie (dostępna po rozłożeniu smartfona) 10 Mpix (f/2,4). Całość zasili bateria o dość skromnej pojemności 3300 mAh. Na pokładzie znalazły się też oczywiście wszystkie potrzebne sensory moduły łączności, łącznie z NFC i 5G.

Podsumowując

Zarówno w przypadku Samsunga Galaxy Z Fold 3, jak i Z Flip3 5G mamy raczej do czynienia z odświeżeniem składanych urządzeń. P ierwszy z nich na pewno należy pochwalić obecność wsparcia dla rysika S-Pen, co z pewnością podniesie użyteczność takiego telefonu. Więcej na temat smartfonów będziemy jednak mogli powiedzieć dopiero po testach redakcyjnych.

Ceny nowych urządzeń na razie nie zostały podane. Ich przedsprzedaż rusza jeszcze dziś i potrwa do 26 sierpnia.

Więcej o: