Wandal niszczył Wikipedię. Dokleił swastykę na 53 tys. stron. Szybka reakcja administratorów

Aż 53 tys. artykułów na Wikipedii padło w poniedziałek ofiarą internetowego wandala. W miejsce artykułów dotyczących znanych osób wklejono flagę III Rzeszy. Podmieniono w ten sposób m.in. strony Jennifer Lopez czy Joe Bidena.
Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Internetowy wandalizm nie jest zjawiskiem nowym, a jego ofiarą od czasu do czasu pada Wikipedia. Na stronach tej otwartej encyklopedii internetowej nie raz podmieniano treści (na fałszywe) dotyczące różnych wydarzeń czy znanych osób.

Znanym (i jednocześnie dość niezwykłym) przykładem z polskiego podwórka jest zresztą artykuł na temat Henryka Batuty - człowieka, który miał własną stronę na Wikipedii, pomimo że nigdy nie istniał. Całą mistyfikację stworzono dla zabawy, a administratorzy encyklopedii dowiedzieli się o tym dopiero po 15 miesiącach.

Podmienił szablony na 53 tys. stron na Wikipedii

Tym razem internetowi wandale nie przygotowali żadnej wyrafinowanej mistyfikacji, ale przeprowadzili atak na masową skalę. W poniedziałek internauci korzystający z anglojęzycznej Wikipedii na wielu stronach zamiast treści zobaczyli czarną swastykę w białym kole na czerwonym tle (flaga III Rzeszy). Zajmowała większą część strony i była nałożona pod elementami interfejsu charakterystycznymi dla Wikipedii.

Niedługo później o problemie dowiedzieli się również administratorzy Wikipedii. Okazało się, że skala incydentu jest ogromna, bo wielka swastyka pojawiła się na aż 53 tys. artykułów w internetowej encyklopedii. Ofiarą atakującego stały się strony dotyczące wielu znanych polityków - m.in. prezydenta USA Joe Bidena, Kamali Harris (wiceprezydentka USA), Justina Trudeau (premier Kanady) oraz gwiazd muzyki czy kina - np. Madonny, Jennifer Lopez, Bena Afflecka czy Edie Sedgwick.

Jak donoszą amerykańskie media, problem administratorzy zauważyli w poniedziałek po południu (czasu polskiego) i szybko (podobno w ciągu kilku minut) naprawili. Okazało się, że w artykułach podmieniono szablon witryny, a dokonał tego nowy wikipedysta, który dołączył do grona autorów 10 dni wcześniej. Co ciekawe, udało mu się w jakiś sposób obejść zabezpieczenia przed tego typu aktami wandalizmu.

Administratorzy Wikipedii szczęśliwie szybko usunęli felerny szablon z 53 tys. stron i przywrócili ich dawną treść. Obecnie artykuły na temat Joe Bidena czy Jennifer Lopez wyświetlają się już normalnie. Użytkownik, który dokonał ataku, został natomiast dożywotnio zablokowany.

Więcej o: