Windows 11. Znamy datę premiery nowego systemu. Wiemy też, kto otrzyma aktualizację za darmo

Daniel Maikowski
Nowy system operacyjny Microsoftu trafi do użytkowników 5 października jako darmowa aktualizacja dla Windowsa 10. Nie wszyscy zainstalują go na swoim komputerze.

Microsoft poinformował, że globalna premiera Windowsa 11 odbędzie się 5 października tego roku. To właśnie wtedy użytkownicy Windowsa 10 będą mogli skorzystać z darmowej aktualizacji i zainstalować nową wersję systemu. Również tego dnia do sklepów trafią pierwsze komputery z W11 na pokładzie. 

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Microsoft zaznacza przy tym, że nie wszystkie zapowiedziane funkcje Windowsa 11 będą dostępne już w dniu premiery. Jedną z nowości, na którą jeszcze trochę poczekamy, jest możliwość instalowania i uruchamiania aplikacji z systemu Android. Firma z Redmond ostrzega również, że aktualizacja systemu będzie udostępniana stopniowo - część użytkowników otrzyma ją więc później.

Wyciągnęliśmy wnioski z premiery Windowsa 10 i chcemy mieć pewność, że dostarczymy wam najlepsze możliwe doświadczenie. Szacujemy, że wszystkie wspierane urządzenia otrzymają darmową aktualizację Windowsa 11 przed połową 2022 roku.

-  tłumaczy Aaron Woodman, dyrektor marketingu w Microsofcie.

Premiera Windowsa 11. Kto może skorzystać z aktualizacji?

Jeśli chcemy skorzystać z darmowej i automatycznej aktualizacji, to wcześniej powinniśmy sprawdzić, czy nasz komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe. Najprostszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest zainstalowanie przygotowanego przez Microsoft narzędzia PC Health Check.

Windows 11Windows 11 Microsoft

Uwaga! Może się okazać, że nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe, ale otrzymamy informację o braku możliwości instalacji systemu. Wówczas warto sprawdzić, czy na naszym urządzeniu aktywowany jest moduł TMP. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w TYM PORADNIKU.

Premiera Windows 11. Co ze starszymi komputerami?

Istnieje też możliwość instalacji systemu Windows 11 na starszym komputerze. W tym wypadku musi on spełniać następujące wymagania sprzętowe: 64-bitowy procesor 1 GHz z dwoma lub więcej rdzeniami, 4 GB RAM, 64 GB miejsca na dysku oraz moduł TPM 1.2.

Użytkownicy starszych komputerów nie mogą jednak skorzystać z automatycznej aktualizacji. Będą musieli zainstalować system "po staremu" - korzystając z pliku ISO. Microsoft ostrzega przy tym, że korzystając z tej metody, rezygnujemy ze wsparcia technicznego. Oznacza to, że nasz system może nie otrzymywać aktualizacji, w tym łatek bezpieczeństwa.

Więcej o: