NASA uderzy w asteroidę, która zmierza w kierunku Ziemi. Agencja podała datę rozpoczęcia misji DART

NASA chce zmienić orbitę asteroidy, gdy ta znajdzie się w pobliżu Ziemi. 23 listopada 2021 r. rozpocznie się misja DART. Agencja wyniesie w kosmos impaktor, który uderzy w planetoidę.
Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Układ podwójny asteroid - Didymos i jego księżyc Didymoon - zmierza w kierunku Ziemi. NASA chce wykorzystać okazję, aby zmienić orbitę asteroidy z pomocą "impaktora kinetycznego".

Amerykańska agencja kosmiczna powiadomiła 4 października, że misja DART rozpocznie się 23 listopada 2021 r. o godz. 22:20 czasu PST, czyli 24 listopada o godz. 6:20 czasu polskiego. Tego dnia rakieta Falcon 9 wystartuje z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii, wynosząc wspomniany impaktor w przestrzeń kosmiczną.

Jowisz i jego księżyc Europa w sierpniu 2020Wielka Czerwona Plama na Jowiszu kręci się coraz szybciej

NASA ma na celowniku układ podwójny asteroid

Wokół asteroidy Didymos o średnicy 800 metrów krąży mały satelita Didymoon, którego średnica wynosi 150 metrów. Układ ten potrzebuje ponad 2 lat, aby wykonać pełne okrążenie wokół Słońca.

Didymos znajduje się w Grupie Amora, jest zaliczany do grupy planetoid bliskich Ziemi. Orbita asteroidy jest nieodległa od orbity naszej planety, ale jej nie przecina. Didymoon na szczęście w żaden sposób nie zagraża ludzkości, jednak naukowcy NASA chcą wykorzystać obiekt do przeprowadzenia misji Double Asteroid Redirection Test (DART).

Aktorka Julia Peresild (po lewej), astronauta Anton Shkaplerov (środek) oraz reżyser Klim Shipenko (z prawej)Cruise i Musk wyprzedzeni. Rosjanie wysyłają w kosmos ekipę filmową

Jak będzie wyglądać misja DART?

DART ma być eksperymentem, który pozwoli sprawdzić, czy mamy możliwość obrony przed potencjalnie niebezpiecznymi obiektami z kosmosu. Sonda po wyniesieniu w przestrzeń kosmiczną zostanie skierowana w stronę asteroidy i we wrześniu 2022 roku uderzy w powierzchnię planetoidy o średnicy 150 metrów. Jej prędkość w momencie kolizji ma wynieść ok. 6 km/s, czyli 21600 km/h.

Siła uderzenia ma sprawić, że orbita niewielkiego ciała niebieskiego ulegnie drobnej zmianie, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na znaczącą zmianę toru lotu. Będzie to pierwsza próba NASA demonstrująca tzw. technikę uderzenia kinetycznego. NASA planuje zamknąć ją w kwocie 69 mln dolarów.

Data uderzenia nie została wybrana przypadkowo. We wrześniu 2022 r. planetoida będzie znajdowała się bardzo blisko Ziemi - w odległości 11 milionów kilometrów. Dzięki temu naukowcy będą mogli dokonywać obserwacji ciała niebieskiego przy pomocy naziemnych teleskopów.

Więcej o: