- W kolejnym roku planujemy powołanie klubów rozwoju cyfrowego. Będą to miejsca edukacji cyfrowej, zaznajamiania ogółu społeczeństwa z nowymi technologiami. Celem jest, aby taki klub funkcjonował w każdej gminie - zapowiedział w Sejmie sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.
Z informacji podanych przez Andruszkiewicza wynika, że w klubach będzie pracować 5 tys. edukatorów rozwoju kompetencji cyfrowych. "Placówki zostaną utworzone w oparciu o istniejące w poszczególnych miejscowościach biblioteki, mediateki, domy kultury i uniwersytety trzeciego wieku" - podał portal money.pl.
Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kluby zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i oprogramowanie, dzięki czemu edukatorzy będą mogli pomagać zainteresowanym osobom z zaznajomieniem się z nowymi technologiami oraz w podnoszeniu ich kompetencji cyfrowych.
Jak wynika z Indeksu Cyfryzacji Gospodarki (Digital Intelligence Index) Polska zajmuje 34. miejsce na świecie pod względem digitalizacji gospodarki. Wyprzedzają nas m.in. Litwa i Łotwa.
Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w styczniu br. polska Federacja Konsumentów opublikowała raport o wykluczeniu cyfrowym. Wynikało z niego, że 4,51 mln Polaków w wieku 16-74 lat nigdy nie korzystało z internetu, a jeszcze więcej osób, bo aż 4,78 mln osób nigdy nie posługiwało się komputerem. Pandemia, a zwłaszcza związany z nią lockdown, jeszcze pogłębiły wykluczenie cyfrowe, szczególnie najbardziej zagrożonych grup społecznych - najbardziej pogorszyła się sytuacja seniorów, uczniów, mieszkańców wsi, osób z niepełnosprawnościami i najuboższych.