Państwowe kafejki internetowe. Rząd chce stworzyć "kluby cyfrowe" w każdej gminie

Ministerstwo Cyfryzacji planuje utworzenie rządowych kafejek internetowych, które mają być zlokalizowane w każdej gminie. W sumie ma ich powstać 2,5 tysiąca.

- W kolejnym roku planujemy powołanie klubów rozwoju cyfrowego. Będą to miejsca edukacji cyfrowej, zaznajamiania ogółu społeczeństwa z nowymi technologiami. Celem jest, aby taki klub funkcjonował w każdej gminie - zapowiedział w Sejmie sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Klub cyfrowy w każdej gminie

Z informacji podanych przez Andruszkiewicza wynika, że w klubach będzie pracować 5 tys. edukatorów rozwoju kompetencji cyfrowych. "Placówki zostaną utworzone w oparciu o istniejące w poszczególnych miejscowościach biblioteki, mediateki, domy kultury i uniwersytety trzeciego wieku" - podał portal money.pl.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kluby zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i oprogramowanie, dzięki czemu edukatorzy będą mogli pomagać zainteresowanym osobom z zaznajomieniem się z nowymi technologiami oraz w podnoszeniu ich kompetencji cyfrowych.

Jak wynika z Indeksu Cyfryzacji Gospodarki (Digital Intelligence Index) Polska zajmuje 34. miejsce na świecie pod względem digitalizacji gospodarki. Wyprzedzają nas m.in. Litwa i Łotwa.

4,5 mln Polaków nie korzystało z internetu 

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w styczniu br. polska Federacja Konsumentów opublikowała raport o wykluczeniu cyfrowym. Wynikało z niego, że 4,51 mln Polaków w wieku 16-74 lat nigdy nie korzystało z internetu, a jeszcze więcej osób, bo aż 4,78 mln osób nigdy nie posługiwało się komputerem. Pandemia, a zwłaszcza związany z nią lockdown, jeszcze pogłębiły wykluczenie cyfrowe, szczególnie najbardziej zagrożonych grup społecznych - najbardziej pogorszyła się sytuacja seniorów, uczniów, mieszkańców wsi, osób z niepełnosprawnościami i najuboższych. 

Więcej o: