Kto liderem rynku smartfonów w Polsce? Xiaomi i Samsung tracą, ale jedna firma mocno zaskakuje

Daniel Maikowski
Z raportu firmy Canalys wynika, że w III kwartale 2021 liderami rynku smartfonów na polskim rynku pozostali Samsung i Xiaomi. Obie firmy zanotowały jednak spore straty, co skrzętnie wykorzystało OPPO.

Raport Canalys nie przynosi wielkich przetasowań w rankingu największych producentów smartfonów w Polsce. Tak, jak można było się spodziewać, liderami pozostali Xiaomi oraz Samsung. Obydwie firmy mogą pochwalić się 28 proc. udziału w rynku. Jednocześnie obie zanotowały duży spadek sprzedaży w porównaniu z ubiegłym rokiem - odpowiednio 36 oraz 33 procent.

Zobacz wideo Internetowi giganci, który trafili na śmietnik historii. Z własnej winy (i nie tylko) [TOPtech]

Problemy Samsunga i Xiaomi wykorzystało OPPO. Chiński producent przebojem wdarł się na podium i może pochwalić się aż 44 procentowym wzrostem sprzedaży r/r. To spore zaskoczenie. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze rok temu tej firmy próżno było szukać w pierwszej piątce największych producentów smartfonów.

Producenci smartfonówProducenci smartfonów Canalys

Najwięksi producenci smartfonów w Polsce. Apple mocno traci

Za plecami OPPO znajdują się obecnie Lenovo/Motorola oraz Apple. Firma z Cupertino zdecydowanie nie ma na naszym rynku dobrego okresu. Obecnie może pochwalić się tylko 8 proc. udziału w rynku i największym spadkiem sprzedaży rok do roku, który wyniósł aż 52 procent. Dlaczego Apple traci?

Głównym powodem jest oczywiście polityka cenowa tego producenta. Smartfony Apple są dla Polaków zbyt drogie. Najtańszy z tegorocznych modeli, czyli iPhone 13 mini, został wyceniony na 3599 złotych. Z kolei "budżetowy" iPhone SE, którego design zaczyna mocno tracić myszką, to wciąż wydatek na poziomie 2199 złotych. Flagowy iPhone 13 Pro to natomiast wydatek rzędu co najmniej 5199 zł.

Posłuchaj podcastu
Więcej o: