DVBT-2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora?

Daniel Maikowski
Wielkimi krokami zbliża się technologiczna rewolucja. Już w II kwartale 2022 r. obowiązujący dziś standard nadawania DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Co dla widzów oznacza ta zmiana i dlaczego nawet 2 mln Polaków czeka wymiana telewizora na nowy?

Od 2013 jedynym obowiązującym w Polsce standardem telewizji naziemnej jest standard cyfrowy DVB-T. Wówczas to zakończyła się emisja sygnału analogowego, co dla wielu osób oznaczało konieczność wymiany telewizora lub kupna przystawki do odbioru sygnału cyfrowego.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Po 9 latach sytuacja niejako znów się powtarza. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, już w II kwartale 2022 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2/HEVC. Będzie to więc kolejna telewizyjna rewolucja, choć na mniejszą skalę - przejście z jednego standardu cyfrowego na drugi jest prostszym procesem aniżeli przejście z sygnału analogowego na cyfrowy. 

Nie zmienia to faktu, że - jak wynika z analizy Krajowego Instytutu Mediów - już za kilka miesięcy nawet 2 mln gospodarstw domowych może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż ich odbiorniki nie są przygotowane do odbioru sygnału w standardzie DVBT-2. 

Co ciekawe, jak pokazują dane zebrane przez KIM, najsłabiej do "przyjęcia" DVBT-2 przygotowani są mieszkańcy województwa lubuskiego, a to właśnie ten region będzie pierwszym, w którym nastąpi przejście z DVB-T na DVB-T2/HEVC - stanie się to już 28 marca 2022.

DVB-T2 - etapy przełączeńDVB-T2 - etapy przełączeń Emitel

Pełny harmonogram wdrożenia nowego standardu przedstawia się następująco:

  • Etap 1. – od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. – od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. – od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę), okolice Zalewu.
Posłuchaj podcastu

Po co nam DVBT-2?

DVBT-2 zastąpi DVB-T z dwóch powodów. Po pierwsze zaoferuje lepszą jakość dźwięku i obrazu. Po zmianach wszystkie  kanały dostępne w ramach telewizji naziemnej będą bowiem nadawanej w jakości HD, a możliwe stanie się też nadawanie sygnału w rozdzielczości 4K. DVB-T2 to również kilka innych udogodnień, np. telewizja hybrydowa HbbTV, która wzbogaca sygnał telewizyjny o interaktywne elementy, czy też większa odporność na zakłócenia sieci.

Po drugie, uruchomienie tego standardu jest niejako wymuszone decyzją Komisji Europejskiej, zgodnie z którą część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną musi zostać przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G.

Czy muszę wymienić telewizor?

O ile niemal wszystkie nowe  telewizory sprzedawane w naszym kraju od kilku lat oferują wsparcie dla DVB-T2, o tyle spora część potrafi odczytać jedynie obraz zakodowanie ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC. Takie odbiorniki po wejściu w życie zmian nie będą w stanie "rozpoznać" nadawanych treści. Mówiąc prościej - ich właściciele stracą dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej.

Telewizja naziemna będzie bowiem kodowana zgodnie z nowszym standardem HEVC, który występuje też pod nazwą H.265. Wybierając w sklepie nowy telewizor należy więc upewnić się, że obsługuje on:

  • a) Standard DVB-T2
  • b) Kompresję obrazu HEVC (H.265)
  • d) Kompresję dźwięku E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze sygnał DVBT-2/HEVC?

Istnieją dwa sposoby, aby sprawdzić, czy odbiornik jest gotowy na nadejście nowej telewizji naziemnej. Po pierwsze, możemy zajrzeć do instrukcji urządzenia lub do jego karty produktowej na stronie internetowej producenta czy też sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu.

O drugim sposobie informuje UKE: "Uruchomione zostały testowe programy, nadawane w nowym standardzie – dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twój odbiornik potrafi je odebrać. Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy" - czytamy w komunikacie urzędu. Warto przy tym zaznaczyć, że emisje testowe są obecnie ograniczone jedynie do wybranych obszarów kraju

Co jeśli mój telewizor nie obsługuje nowego standardu?

Jeśli telewizor nie wspiera standardu DVB-T2 lub nie obsługuje kodowania HEVC, to pozostanie nam wymiana odbiornika na nowy (opcja droższa) lub kupno tunera telewizji naziemnej. Koszt takiego urządzenia może wynieść od 60 do 300-400 zł - w zależności od marki i oferowanych funkcji.

DVB-T2 (Mapa zasięgu)DVB-T2 (Mapa zasięgu) Emitel

Czy mogę już oglądać telewizję naziemną w standardzie DVB-T2/HEVC?

Najwięksi telewizyjni nadawcy w Polsce rozpoczęli już testową emisję sygnału w standardzie DVB-T2. Póki co, odbywa się ona jedynie na ograniczonym obszarze. Z mapą zasięgu można zapoznać się między innymi na stronie emimaps.emitel.pl.

Lista kanałów dostępnych w ramach testu przedstawia się następująco.

Telewizja Polska

  • TVP Dokument HD HEVC
  • TVP Kobieta HD HEVC TVP
  • Kultura HD HEVC
  • TVP Polonia HD HEVC
  • TVP Rozrywka SD HEVC

TVN

  • TVN HD HEVC
  • TVN 7 HD HEVC
  • TTV HD HEVC
  • Metro HD HEV

Telewizja Polsat

  • Polsat HD
  • TV Okazje
  • TV Republika TV Regionalna (tylko Wrocław)
  • Nowa TV HD
  • Stars. TV HD (tylko Warszawa)
Więcej o: