Elon Musk "Człowiekiem Roku" magazynu "Time". "Za napędzanie śmiałych i destrukcyjnych przemian"

Daniel Maikowski
Chce wysłać ludzkość na Marsa, jednym wpisem na Twitterze potrafi wywindować w górę kurs bitcoina, a jego Tesla jest "najgorętszym" koncernem motoryzacyjnym na świecie. Aha, został też najbogatszym człowiekiem na świecie. Poznajcie Elona Muska - Człowieka Roku 2021 magazynu "Time".

Magazynu "Time" tytuł "Człowieka Roku" przyznaje już od przeszło 94 lat. W przeszłości nagrodą tą zostali uhonorowani m.in. Mahatma Gandhi, Adolf Hitler, Martin Luther King Jr., Jan Paweł II czy Mark Zuckerberg. Z kolei w 2020 roku amerykański tygodnik przyznał ją prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz jego zastępczyni - Kamali Harris.

Zobacz wideo Marzysz o konsoli lub komputerze pod choinką? Zapomnij. Ceny elektroniki stanęły na głowie [TOPtech]

O ile w ubiegłych latach wybór redakcji "Time" spotykał się z mniejszą lub większą polemiką, o tyle w tym roku trudno z nim dyskutować. 2021 rok był rokiem Elona Muska i to praktycznie na każdym możliwym froncie. Wystarczy spojrzeć na listę jego dokonań.

Niewiele osób miało większy wpływ na życie na Ziemi, a potencjalnie także na życie poza Ziemią

- napisał Edward Felsenthal, redaktor naczelny magazynu "Time", uzasadniając wybór redakcji.

Time Person of the YearTime Person of the Year AP / AP

Założony przez Elona Muska koncern Tesla Motors na oczach świata dokonuje dziś transformacji na rynku samochodów elektrycznych, a drugi z jego "biznesów" - SpaceX w tym roku wygrał przetarg na realizację misji Artemis, której celem jest ponowne umieszczenie człowieka na Księżycu. Kolejnym krokiem dla SpaceX ma być próba kolonizacji Marsa, o czym sam Elon Musk mówi głośno i wyraźnie.

Musk jest bez wątpienia wizjonerem, ale budzi również liczne kontrowersje - choćby za sprawą swojej aktywności w mediach społecznościowych. W mijającym roku wdał się m.in. w spór z szefem Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który próbował zachęcić go do większego zaangażowania w rozwiązanie problemu głodu na świecie.

Pochodzący z RPA miliarder swoim jednym wpisem na Twitterze potrafi doprowadzić do wzrostu kursu dowolnej kryptowaluty. Musk jest wielkim wielbicielem i orędownikiem bitcoina. To między innymi dzięki niemu wartość słynnej kryptowaluty biła w tym roku kolejne rekordy.

W 2021 roku Elon Musk został  też najbogatszym człowiekiem na świecie, wyprzedzając m.in. szefa koncernu Amazon, Jeffa Bezosa. Obecnie Bloomberg szacuje majątek Muska na 254 mld dolarów.

Elon Musk "Człowiekiem Roku" 2021 magazynu "Time". "Przykład ogromnej zmiany"

W 2021 roku Musk został nie tylko najbogatszą osobą na świecie, ale również prawdopodobnie najbogatszym przykładem ogromnej zmiany, jaka zaszła w naszym społeczeństwie. Rozwój Muska zbiega się z szerszymi trendami, których on oraz jego koledzy miliarderzy z branży technologii są po części przyczyną, a po części skutkiem: upadkiem tradycyjnych instytucji na korzyść jednostek; dysfunkcji rządu, która dała biznesowi większą władzę, ale i odpowiedzialność; przepaści bogactwa i możliwości

- napisał o Musku Edward Felsenthal, a swoją laudację zakończył następującymi słowami:

Za tworzenie rozwiązań dla kryzysu egzystencjalnego, za ucieleśnienie możliwości i niebezpieczeństw epoki tytanów technologii, za napędzanie najbardziej śmiałych i destrukcyjnych przemian w społeczeństwie, Elon Musk jest Osobą Roku 2021 magazynu Time
Więcej o: