Magazynu "Time" tytuł "Człowieka Roku" przyznaje już od przeszło 94 lat. W przeszłości nagrodą tą zostali uhonorowani m.in. Mahatma Gandhi, Adolf Hitler, Martin Luther King Jr., Jan Paweł II czy Mark Zuckerberg. Z kolei w 2020 roku amerykański tygodnik przyznał ją prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz jego zastępczyni - Kamali Harris.
O ile w ubiegłych latach wybór redakcji "Time" spotykał się z mniejszą lub większą polemiką, o tyle w tym roku trudno z nim dyskutować. 2021 rok był rokiem Elona Muska i to praktycznie na każdym możliwym froncie. Wystarczy spojrzeć na listę jego dokonań.
Niewiele osób miało większy wpływ na życie na Ziemi, a potencjalnie także na życie poza Ziemią
- napisał Edward Felsenthal, redaktor naczelny magazynu "Time", uzasadniając wybór redakcji.
Time Person of the Year AP / AP
Założony przez Elona Muska koncern Tesla Motors na oczach świata dokonuje dziś transformacji na rynku samochodów elektrycznych, a drugi z jego "biznesów" - SpaceX w tym roku wygrał przetarg na realizację misji Artemis, której celem jest ponowne umieszczenie człowieka na Księżycu. Kolejnym krokiem dla SpaceX ma być próba kolonizacji Marsa, o czym sam Elon Musk mówi głośno i wyraźnie.
Musk jest bez wątpienia wizjonerem, ale budzi również liczne kontrowersje - choćby za sprawą swojej aktywności w mediach społecznościowych. W mijającym roku wdał się m.in. w spór z szefem Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który próbował zachęcić go do większego zaangażowania w rozwiązanie problemu głodu na świecie.
Pochodzący z RPA miliarder swoim jednym wpisem na Twitterze potrafi doprowadzić do wzrostu kursu dowolnej kryptowaluty. Musk jest wielkim wielbicielem i orędownikiem bitcoina. To między innymi dzięki niemu wartość słynnej kryptowaluty biła w tym roku kolejne rekordy.
W 2021 roku Elon Musk został też najbogatszym człowiekiem na świecie, wyprzedzając m.in. szefa koncernu Amazon, Jeffa Bezosa. Obecnie Bloomberg szacuje majątek Muska na 254 mld dolarów.
W 2021 roku Musk został nie tylko najbogatszą osobą na świecie, ale również prawdopodobnie najbogatszym przykładem ogromnej zmiany, jaka zaszła w naszym społeczeństwie. Rozwój Muska zbiega się z szerszymi trendami, których on oraz jego koledzy miliarderzy z branży technologii są po części przyczyną, a po części skutkiem: upadkiem tradycyjnych instytucji na korzyść jednostek; dysfunkcji rządu, która dała biznesowi większą władzę, ale i odpowiedzialność; przepaści bogactwa i możliwości
- napisał o Musku Edward Felsenthal, a swoją laudację zakończył następującymi słowami:
Za tworzenie rozwiązań dla kryzysu egzystencjalnego, za ucieleśnienie możliwości i niebezpieczeństw epoki tytanów technologii, za napędzanie najbardziej śmiałych i destrukcyjnych przemian w społeczeństwie, Elon Musk jest Osobą Roku 2021 magazynu Time