Zaskakujący mariaż Sony i Samsunga. Chcą zakończyć hegemonię LG w świecie telewizorów OLED

Daniel Maikowski
Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznych targów CES w Las Vegas była prezentacja pierwszych ekranów QD-OLED. Nowa technologia ma zlikwidować największą bolączkę trapiącą panele OLED, a jednocześnie nieco utrzeć nosa rynkowemu hegemonowi.

Przez lata jedyną firmą zajmującą się produkcją paneli OLED na masową skalę, jak również sprzedażą telewizorów wyposażonych w te matryce, było LG. Rynkowi konkurenci patrzyli na tę dominację z nutką zazdrości. Nie jest bowiem tajemnicą, że nawet najlepsze telewizory z matrycami LCD nie są (i nigdy nie będą) w stanie zagwarantować porównywalnej do OLED-ów czerni czy też kontrastu.

Zobacz wideo Producenci telewizorów ruszyli z atakiem na nasze portfele. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? [TOPtech]

W ostatnich latach rynek telewizorów OLED nieco się otworzył. Urządzenia z takimi matrycami (rzecz jasna dostarczanymi przez firmę LG Display) pojawiły się m.in. w ofercie Sony i Panasonica.

Samsung, główny rynkowy konkurent LG, pozostawał jednak nieugięty. Trudno zresztą byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której to firma z Suwon, kupowałaby matryce OLED od swojego rywala.

QD-OLEDQD-OLED Samsung Display

Koniec hegemonii? Nadchodzi QD-OLED

Teraz jednak Samsung postanowił przypuścić kontratak, który ma zakończyć dominację LG na rynku OLED-ów. Na targach CES 2022 w Las Vegas Samsung Display (odnoga koncernu odpowiedzialna za produkcję ekranów) zaprezentowała matrycę wykonaną w technologii Quantum Dot OLED, która ma połączyć w sobie najlepsze cechy ekranów LCD/QLED oraz OLED.

Nie wdając się w szczegóły techniczne, najważniejsza różnica między ekranami QD-OLED oraz OLED dotyczy filtra kolorów, a raczej jego braku. Znana z ekranów QLED technologia kropek kwantowych sprawiła, że ów filtr stał się całkowicie zbędny.

Co to oznacza w praktyce? Według Samsung Display ekrany QD-OLED zaoferują wyższą jasność i lepszą reprodukcję kolorów niż konwencjonalne matryce OLED. Samsung obiecuje też lepszy efekt HDR, który - powiedzmy to szczerze - w przypadku OLED-ów nie imponuje. Brzmi to dobrze, choć dopiero podczas testów konkretnych ekranów przekonamy się o prawdziwości tych stwierdzeń.

QD-OLED już w tym roku, ale od... Sony

Co ciekawe, pierwszym producentem, który zaoferuje telewizory QD-OLED nie będzie Samsung, ale Sony, które podpisało stosowną umowę z firmą Samsung Display. Na targach CES japoński producent zapowiedział, że jeszcze w tym roku do sprzedaży trafi model Sony Bravia XR A95K - pierwszy na świecie telewizor z matrycą QD-OLED.

Kiedy panele od Samsung Display trafią do telewizorów Samsung Electronics? Tego Koreańczycy na razie zdradzić nie chcą. Można jednak spodziewać się, że stanie się to jeszcze w 2022 roku.

Więcej o: