Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, Microsoft stale wydaje kolejne poprawki z zakresu bezpieczeństwa, które naprawiają luki w systemie operacyjnym, które potencjalnie mogliby wykorzystać cyberprzestępcy. Teraz dostajemy sporą paczkę tego typu zmian.
Jak donosi amerykański portal ZDNet, Microsoft opublikował we wtorek wielką paczkę składającą się z aż 96 poprawek z zakresu bezpieczeństwa. Znajdziemy w niej łatki dla wszystkich wspieranych przez firmę systemów operacyjnych, w tym dla flagowego Windows 11 i starszego Windowsa 10.
W paczce znajdziemy m.in. aktualizację dla Microsoft Exchange Server, pakietu Office czy Windows Defendera. Sześć spośród 96 poprawek naprawia dziury typu Zero Day (czy luki wcześniej nikomu nieznanej), które nie zostały wykorzystane przez cyberprzestępców do ataków. Kolejne 7 dziur było krytycznych.
ZDNet zauważa, że styczniowa paczka poprawek jest nadzwyczaj duża. Zazwyczaj w tym okresie Microsoft publikuje dwa razy mniej łatek. Dla porównania, w grudniu 20 roku było ich 67, a w listopadzie 55. Poprawki są już dostępne z poziomu Windows Update i zdecydowanie warto je pobrać (o ile jeszcze nie zainstalowały się samodzielnie), aby zabezpieczyć komputer.
Więcej na temat Windows 11 znajdziesz na Gazeta.pl
W ostatnich dowiedzieliśmy się również więcej na temat nowości, które powinny trafić do Windows 11 w ramach większego uaktualnienia Sun Valley 2, które pojawi się najpewniej latem 2022 roku. Microsoft najpewniej zajmie się ujednoliceniem interfejsu systemu, który dziś w niektórych miejscach pozostaje mało spójny. Do tego pojawią się większe możliwości personalizacji przestrzeni Menu Start, nowe opcje w ustawieniach i obsługa widżetów dostarczanych przez inne firmy.
Zmieni się także wygląd okna z wyborem otwartych aplikacji, które wywołać można skrótem Alt+Tab. Dodatkowo okno będzie wyświetlać się teraz na części ekranu, a nie na całym, jak do tej pory. Odświeżony ma zostać również suwak dźwięku oraz aplikacje Twój Telefon i Media Player. Narzędzia te mają lepiej pasować (przede wszystkim wizualnie) do reszty systemu.