e-Paragony. Ministerstwo Finansów uruchomiło aplikację, która pozwala składać donosy?

Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację e-Paragony, która pozwala zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR i zgłaszać nieprawidłowości. Rząd zapewnia, że aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. "Wszystkie informacje o aktywności są zapisywane tylko w twoim urządzeniu" - wyjaśnia resort.

e-Paragony to nic innego, jak cyfrowe paragony, które można przechowywać w smartfonie lub w chmurze. Aplikację, którą udostępniło Ministerstwo Finansów, można już pobierać na urządzenia z systemem iOS i Android.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Nowa aplikacja dla cyfrowych paragonów

Rządowa aplikacja jest bezpłatna. Z jej pomocą można m.in. zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji), dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki i uzupełniać informację o gwarancjach. Resort finansów zapewnia, że w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o funkcjonalność, która umożliwi pobranie paragonu w postaci elektronicznej bezpośrednio z kasy.

Aplikacja e-Paragon pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota czy kategoria. Kluczowym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Możliwe jest również dodanie zdjęcia. W aplikacji można sprawdzić paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne i potwierdzić, czy kasa ta została zarejestrowana w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Przeczytaj więcej informacji o aplikacjach na stronie głównej Gazeta.pl

e-Paragony. Aplikacja pozwala zgłaszać oszustów

Z pomocą aplikacji e-Paragony można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wydatków lub paragonów. "Masz do wyboru 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które można ustawić podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli obsługuje je dany smartfon.

"Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o twojej aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane tylko w twoim urządzeniu, z możliwością utrzymywania ich w chmurze" - zapewnia resort finansów.

Aplikację na telefon można pobrać na stronie apps.apple.com (systemy iOS) lub na play.google.com/store (systemy Android).

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?
Więcej o: