Ulga podatkowa dla frankowiczów ma zostać przedłużona. Ministerstwo Finansów szykuje projekt

Frankowicze mogą liczyć na przedłużenie ulgi od dochodów związanych z kredytami hipotecznymi. Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w tej sprawie. Związane jest to z planowanymi ugodami, jakie szykuje sektor bankowy.
Zobacz wideo Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Prawnik wyjaśnia szczegóły

Miniony rok dla frankowiczów na pewno nie był udany. Kurs franka przekroczył pod koniec 2021 r. poziom 4,50 zł i nigdy w historii nie był wyższy. Sąd Najwyższy wciąż jednak nie wydał wyroku w sprawie kredytów frankowych. A do tego osoby, które zdecydowały się unieważnić umowę kredytową, coraz częściej otrzymują pozwy od banków. 

Ulga dla frankowiczów na kolejny rok

Rząd chce przedłużyć frankowiczom ulgę. Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że  finalizowane są prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. "W ramach projektu proponuje się zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem. Regulacje przewidują także zaniechanie poboru CIT od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych" - przekazała Polska Agencja Prasowa

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie, wprowadzone 27 marca, obowiązywało do końca ubiegłego roku. Nowe przepisy mają wejść w życie 17 lutego. 

Ugody z frankowiczami

Mimo przeciągającego się rozstrzygnięcia sprawy kredytów frankowych przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego banki postanowiły działać. Jak informuje bezprawnik.pl ugody w sprawie umów frankowych proponują lub będą proponowały: 

  • PKO BP (zgodne z zaleceniami KNF),
  • ING (zgodne z zaleceniami KNF),
  • BOŚ- od końca stycznia (zgodne z zaleceniami KNF),
  • Bank Millennium (zgodnie z mało korzystnym modelem - przewalutowanie w dniu podpisania ugody),
  • mBank - prowadzi pilotaż (tylko połowa korzyści z metody wyliczania wskazanej przez KNF),
  • BNP Paribas - prowadzi pilotaż (zgodne z zaleceniami KNF),
  • Credit Agricole - prezes jeszcze w kwietniu 2021 roku deklarował w jednym z artykułów taki zamiar,
  • Pekao - już dawno deklarował, że będzie proponował ugody, zostały zawiązane też rezerwy.

Dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk powiedział, że informacje o ugodach wpłynęły na decyzję o przedłużeniu ulgi dla frankowiczów. 

Skoro bowiem kredytobiorcy stracili możliwość regulowania zobowiązań wobec podmiotu udzielającego kredytu, to tym bardziej mogą mieć trudności w zapłacie podatku dochodowego z tytułu otrzymania przysporzenia majątkowego w postaci umorzenia tych zobowiązań. Decyzja o przedłużeniu zaniechania poboru podatku jest zatem wyjściem im naprzeciw i stanowi korzystne rozwiązanie dla tysięcy osób w kraju

- powiedział Szymczyk.

Więcej o: