Miniony rok dla frankowiczów na pewno nie był udany. Kurs franka przekroczył pod koniec 2021 r. poziom 4,50 zł i nigdy w historii nie był wyższy. Sąd Najwyższy wciąż jednak nie wydał wyroku w sprawie kredytów frankowych. A do tego osoby, które zdecydowały się unieważnić umowę kredytową, coraz częściej otrzymują pozwy od banków.
Rząd chce przedłużyć frankowiczom ulgę. Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że finalizowane są prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. "W ramach projektu proponuje się zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak również świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego w związku z ujemnym oprocentowaniem. Regulacje przewidują także zaniechanie poboru CIT od kredytodawców, od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych wierzytelności z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych" - przekazała Polska Agencja Prasowa.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie, wprowadzone 27 marca, obowiązywało do końca ubiegłego roku. Nowe przepisy mają wejść w życie 17 lutego.
Mimo przeciągającego się rozstrzygnięcia sprawy kredytów frankowych przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego banki postanowiły działać. Jak informuje bezprawnik.pl ugody w sprawie umów frankowych proponują lub będą proponowały:
Dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Przemysław Szymczyk powiedział, że informacje o ugodach wpłynęły na decyzję o przedłużeniu ulgi dla frankowiczów.
Skoro bowiem kredytobiorcy stracili możliwość regulowania zobowiązań wobec podmiotu udzielającego kredytu, to tym bardziej mogą mieć trudności w zapłacie podatku dochodowego z tytułu otrzymania przysporzenia majątkowego w postaci umorzenia tych zobowiązań. Decyzja o przedłużeniu zaniechania poboru podatku jest zatem wyjściem im naprzeciw i stanowi korzystne rozwiązanie dla tysięcy osób w kraju
- powiedział Szymczyk.