DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Daniel Maikowski
W najbliższych miesiącach czeka nas telewizyjna rewolucja. Już w II kwartale 2022 r. obecny standard nadawania DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2. Co ta zmiana oznacza dla widzów?
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Od 2013 roku jedynym obowiązującym w Polsce standardem telewizji naziemnej jest standard cyfrowy DVB-T. To właśnie wtedy zakończyła się emisja sygnału analogowego, co dla wielu osób oznaczało konieczność wymiany telewizora.

Po 9 latach sytuacja się powtarza. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez UKE, od 27 czerwca 2022 r. na terenie całej Polski zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji – DVB-T2.

Będzie to więc kolejna rewolucja, choć na mniejszą skalę. Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu kodowania obrazu. W przypadku DVB-T2 wykorzystywany jest nowy kodek  – HEVC.

Po co nam DVB-T2?

Dzięki nowemu standardowi kompresji DVB-T2 zaoferuje nam lepszą jakość dźwięku i obrazu, a także większą liczbę kanałów w ramach multipleksu telewizji naziemnej.

Po zmianach wszystkie kanały będą nadawane w jakości HD, a część z nich w rozdzielczości 4K. DVB-T2 to również kilka innych udogodnień, takich jak telewizja hybrydowa HbbTV, która wzbogaca obraz o interaktywne elementy, obsługa dźwięku przestrzennego czy większa odporność na zakłócenia sieci.

Czy muszę wymienić telewizor?

O ile niemal wszystkie telewizory sprzedawane w naszym kraju od kilku lat oferują wsparcie dla DVB-T2, o tyle część potrafi odczytać jedynie obraz zakodowany starszym standardem kodowania wizji.

Takie odbiorniki po wejściu w życie zmian nie będą w stanie "rozpoznać" nadawanych treści. Mówiąc prościej - ich właściciele stracą dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej. Telewizja naziemna nowej generacji będzie bowiem kodowana zgodnie ze standardem HEVC

Wybierając w sklepie telewizor, należy więc upewnić się, że obsługuje on:

  • standard DVB-T2, kodowanie obrazu w standardzie HEVC,  
  • kodowanie dźwięku w standardzie Dolby E-AC3,
  • standard HBBTV w wersji 2.0.1.

Zmiana standardu nadawania nie będzie mieć natomiast żadnego wpływu abonentów telewizji kablowej bądź użytkowników telewizji satelitarnej Te osoby mogą spać spokojnie.

Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze sygnał DVBT-2

Istnieją dwa sposoby, aby sprawdzić, czy odbiornik jest gotowy na nadejście nowej telewizji naziemnej. Po pierwsze, warto zajrzeć do instrukcji urządzenia lub do jego karty produktowej na stronie internetowej producenta czy też sklepu, w którym dokonaliśmy zakupu.

Po drugie, możemy przeskanować listę kanałów dostępnych w ramach telewizji naziemnej i sprawdzić, czy pojawił się tam uruchomiony przez UKE testowy program, który jest nadawany w nowym standardzie DVB-T2.

Co jeśli mój telewizor nie obsługuje nowego standardu?

Jeśli nasz telewizor nie wspiera standardu DVB-T2 lub nie obsługuje kodowania HEVC, to mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest oczywiście wymiana odbiornika na nowy, co będzie się wiązać niestety ze sporym wydatkiem.

Drugim rozwiązaniem jest kupno specjalnej przystawki – dekodera telewizji naziemnej, dzięki któremu nasz starszy telewizor będzie mógł odbierać kanały w standardzie DVB-T2. Koszt takiego urządzenia może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – w zależności od marki oraz oferowanych funkcji.

Niedawno rząd ogłosił projekt dofinansowania zakupu dekodera do odbioru telewizji naziemnej. Bon na dekoder ma wynieść 100 zł, ale ustawa w tej sprawie nie została jeszcze uchwalona przez Sejm.

Więcej o: