Anonymous: "Rosja przygotowuje się do odcięcia od globalnego internetu". Wyciekł dokument. "Cenzura"

Rosja chce odciąć się od światowego internetu - podaje grupa Anonymous, wskazując na wyciek z Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu. W Rosji testowano już taką operację w 2019 r.

Dokument pochodzi z soboty i został opublikowany na twitterowym kanale NEXTA. Z pisma wynika, że Rosja rozpoczęła przygotowania do odcięcia się od globalnego internetu. Wszystkie serwery i domeny mają zostać przeniesione do strefy rosyjskiej najpóźniej do najbliższego piątku.

"Rosja przygotowuje się do odłączenia od globalnego internetu, ograniczając dostęp do informacji dla narodu rosyjskiego. To oznacza cenzurę, której jesteśmy całkowicie przeciwni" - pisze grupa Anonymous.

Więcej o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja testowała "suwerenny internet"

Rosja testowała już odłączenie się od globalnego internetu w 2019 r. Taką operację przeprowadzano wtedy podczas 30-dniowego testu. Rosja przyjęła też ustawę o "suwerennym internecie" zakładającą przebudowę struktury sieci tak, by rosyjska komunikacja internetowa przebiegała przez węzłowe punkty wewnątrz kraju.

Tłumaczono wtedy, że dzięki zmianom rosyjski internet będzie funkcjonował nawet jeśli lokalni operatorzy nie będą mogli uzyskać połączenia z zagranicznymi serwerami i będzie lepiej zabezpieczony przed cyberatakami. Krytycy tego rozwiązania oceniali, że to próba izolacji rosyjskiej sieci internetowej i łamanie zasad wolności.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Są zatrzymani
Więcej o: