Telewizja. Zmiana standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. 28 marca ruszy pierwszy etap

Nadchodzi zmiana na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2/HEVC. Zostanie ona wdrożona w czterech etapach, w zależności od regionu kraju. Wymianę dekodera lub telewizora dofinansuje rząd.
Zobacz wideo Pojedynek taneczny i inne żarty słowackich policjantów z dziećmi uciekającymi z Ukrainy

Już za chwilę ruszy pierwszy etap zmiany standardu nadawania, który ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów o lepszej jakości niż dotychczas. Jak informowały Wirtualne Media, osoby, które korzystają z naziemnej telewizji, powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC. Jeśli nie, to jest konieczność wymiany.

Sejm uchwalił 8 lutego ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej tv cyfrowej - podaje gov.pl. Ten, kto złoży wniosek, otrzyma bon o wartości 100 zł, który będzie można zrealizować w dowolnym sklepie zgłoszonym do programu

4 etapy wdrożenie nowego standardu nadawania

W Polsce zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach:

  1. 28 marca - południowo-zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie)
  2. 25 kwietnia - północno-zachodnia część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie)
  3. 23 maja - południowy-wschodnia część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie)
  4. 27 czerwca - północno-wschodnia część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie).

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dopłata do dekodera telewizyjnego. Jak złożyć wniosek?

Ubiegać się o świadczenie można na kilka sposobów, poprzez: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika.

"Po złożeniu wniosku uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie" - czytamy na stronie rządowej. Został również wprowadzony drugi rodzaj dofinansowania przeznaczony na zakup nowego telewizora obsługującego standard DVB-T2/HEVC. Wynosi 250 złotych. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: