We wtorek odbyło się spotkanie szefa Google, a jednocześnie prezesa spółki Alphabet i polskiego premiera. Sundar Pichai i Mateusz Morawiecki odbyli też wideokonferencję z premierem Słowenii Janezem Janšą oraz premierem Czech Petrem Fialą.
Rozmowa dotyczyła zagrożeń w obszarze dezinformacji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ale nie tylko.
- Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. [...] Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - mówił premier po zakończeniu spotkania. Zapowiedział też więcej inwestycji niskoemisyjnych.
Szef rządu przekazał też osobiste podziękowanie prezesowi Google za "jego osobiste zaangażowanie". - Rosja przechodzi od demokracji do reżimu totalitarnego, gdzie propaganda ma tak wielkie znaczenie, dlatego Google jest podmiotem o krytycznym znaczeniu w tej wojnie o wolność - stwierdził Morawiecki.
Szef internetowego giganta zapowiedział z kolei, że Google przeznaczy 10 mln dol. na rozwój tzw. fack-checkingu. Chodzi o sprawdzanie faktów - na przykład przed opublikowaniem jakiejś wiadomości. Zapobiega to np. szerzeniu fake newsów.
Jak podaje NAS głównym celem organizacji fact-checkingowych jest poprawa jakości debaty publicznej. "Przede wszystkim skupiają się na weryfikacji wypowiedzi polityków, urzędników lub innych wpływowych osób, które trafiają do przestrzeni publicznej" - wskazano.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl
Wtorkowe spotkanie premiera Morawieckiego i szefa Google nie było pierwszym. W kwietniu zeszłego roku w Warszawie doszło do otwarcia nowej inwestycji. Region Google Cloud to warta niemal 2 miliardy dolarów infrastruktura obliczeniowa, z której będą korzystać polskie firmy i instytucje, rozpoczęła swoją działalność.
W inauguracji projektu wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz szef Google'a Sundar Pichai, który podziękował premierowi za współpracę.
W lutym tego roku lider Zjednoczonej Prawicy i szef internetowego giganta odbyli telekonferencję. "Zdajemy sobie sprawę, że w związku z działaniami wojennymi zagrożenie ze strony Rosji także, w obszarze dezinformacji, bardzo się nasiliło. W ostatnich dniach można było zauważyć gigantyczną rosyjską aktywność dezinformacyjną, także prowadzoną w języku polskim" - mówił po zakończeniu spotkania premier Mateusz Morawiecki.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukrain