Spotkanie premiera Morawieckiego z prezesem Google. Tematem dezinformacja i... rosyjski gaz

- Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezesem Google. Poruszono na nim także kwestię dezinformacji. Sundar Pichai zaoferował wsparcie w tym zakresie.

We wtorek odbyło się spotkanie szefa Google, a jednocześnie prezesa spółki Alphabet i polskiego premiera. Sundar Pichai i Mateusz Morawiecki odbyli też wideokonferencję z premierem Słowenii Janezem Janšą oraz premierem Czech Petrem Fialą.

Rozmowa dotyczyła zagrożeń w obszarze dezinformacji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ale nie tylko. 

CEO Google Sundar Pichai w Warszawie (2019 r.) Google uruchomił inwestycję w Polsce. Szef firmy podziękował Morawieckiemu

- Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. [...] Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - mówił premier po zakończeniu spotkania. Zapowiedział też więcej inwestycji niskoemisyjnych. 

Szef rządu przekazał też osobiste podziękowanie prezesowi Google za "jego osobiste zaangażowanie". - Rosja przechodzi od demokracji do reżimu totalitarnego, gdzie propaganda ma tak wielkie znaczenie, dlatego Google jest podmiotem o krytycznym znaczeniu w tej wojnie o wolność - stwierdził Morawiecki

Prezes Google: Będą pieniądze na "fact-checking"

Szef internetowego giganta zapowiedział z kolei, że Google przeznaczy 10 mln dol. na rozwój tzw. fack-checkingu. Chodzi o sprawdzanie faktów - na przykład przed opublikowaniem jakiejś wiadomości. Zapobiega to np. szerzeniu fake newsów. 

Jak podaje NAS głównym celem organizacji fact-checkingowych jest poprawa jakości debaty publicznej. "Przede wszystkim skupiają się na weryfikacji wypowiedzi polityków, urzędników lub innych wpływowych osób, które trafiają do przestrzeni publicznej" - wskazano.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Sienkiewicz: Przestrzegałbym przed działaniami, które nic Polsce nie przynoszą

Google inwestuje w Polsce

Wtorkowe spotkanie premiera Morawieckiego i szefa Google nie było pierwszym. W kwietniu zeszłego roku w Warszawie doszło do otwarcia nowej inwestycji. Region Google Cloud to warta niemal 2 miliardy dolarów infrastruktura obliczeniowa, z której będą korzystać polskie firmy i instytucje, rozpoczęła swoją działalność.

W inauguracji projektu wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz szef Google'a Sundar Pichai, który podziękował premierowi za współpracę.

W lutym tego roku lider Zjednoczonej Prawicy i szef internetowego giganta odbyli telekonferencję. "Zdajemy sobie sprawę, że w związku z działaniami wojennymi zagrożenie ze strony Rosji także, w obszarze dezinformacji, bardzo się nasiliło. W ostatnich dniach można było zauważyć gigantyczną rosyjską aktywność dezinformacyjną, także prowadzoną w języku polskim" - mówił po zakończeniu spotkania premier Mateusz Morawiecki. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukrain

Więcej o: