Facebook usun掖 fa連zywe profile powi您ane z bia這ruskim KGB. "Zaanga穎wane w cyberszpiegostwo"

Podmioty te rozpowszechnia造 nieprawdziwe informacje na temat wojny w Ukrainie i kryzysu na granicy z Bia這rusi - czytamy w raporcie w豉軼iciela portalu Facebook. Serwis wykry skoordynowan akcj dezinformacyjn w j瞛yku polskim.

Koncern Meta - właściciel portalu Facebook - opublikował kolejny kwartalny raport na temat zagrożeń w sieci. Firma informuje w nim, że wykryła działalność podmiotów powiązanych z rządami Rosji i Białorusi, które były zaangażowane w cyberszpiegostwo. Jak czytamy w raporcie, działalność tych fałszywych profili nasiliła się na krótko przed rosyjskim atakiem na Ukrainę.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o rosnących stopach procentowych: Brak interwencji państwa jest niedopuszczalny

Dezinformacja po polsku i angielsku

Facebook odkrył między innymi skoordynowaną akcję dezinformacyjną w języku polskim i angielskim, którą przeprowadzono w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Fałszywe profile rozpowszechniały wtedy nieprawdziwe informacje, jakoby wojska ukraińskie poddawały się bez walki, a ukraińscy przywódcy uciekli z kraju.

Wcześniej te same profile pisały o złym traktowaniu migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granic polsko-białoruską.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Można udzielać wsparcia UkrainieFirmy technologiczne ruszają z pomocą Ukrainie. Wesprą organizacje pozarządowe

Facebook zauważa rosnącą liczbę ataków

W połowie marca jedno z fałszywych kont, powiązane z białoruskimi służbami bezpieczeństwa, nawoływało do zorganizowania w Warszawie protestu przeciwko polskiemu rządowi. Jak zapewnia Facebook, konto i związane z nim wpisy zostały skasowane tego samego dnia.

W ostatnim czasie koncern Meta zaobserwował też rosnącą liczbę cyberataków na konta ukraińskich dowódców wojskowych. Hakerzy włamują się na ich konta i publikują tam filmy wzywające ukraińskich 穎軟ierzy do poddania się.

Ukraina ogłasza pospolite ruszenie hakerów. Rząd wzywa podziemie do pomocyUkraina ogłasza pospolite ruszenie hakerów. Rząd wzywa podziemie do pomocy

Polskie służby wykryły wzmożoną cyberaktywność

O problemie zwiększonej aktywności w cyberprzestrzeni Janusz Cieszyński, odpowiedzialny w KPRM za cyfryzację, mówił już pod koniec marca. W Polskim Radiu 24 minister mówił, że od początku agresji Rosji na Ukrainę polskie służby obserwują wzmożoną aktywność rosyjskich hakerów, ale - jak zaznaczył - nie doszło do przełamania polskich zabezpieczeń.

- Przez te ostatnie tygodnie nie widzieliśmy w cyberprzestrzeni sytuacji, która zagrażałby naszemu bezpieczeństwu w jakiś istotny sposób - powiedział minister. Dodał, że jest to zasługą między innymi szybkiego uruchomienia przez rząd systemu alarmowego.

Wi璚ej o: