Firmy technologiczne ruszają z pomocą Ukrainie. Wesprą organizacje pozarządowe

Fundacja Tech To The Rescue oraz ponad 110 firm technologicznych rusza z pomocą Ukrainie. Celem jest wsparcie ukraińskich organizacji pozarządowych m.in. w odpieraniu ataków w cyberprzestrzeni. Dołączyć może każdy.
Zobacz wideo Czy Putin powinien stanąć przed Trybunałem w Hadze odpowiadając za ludobójstwo? Zalewski: Moim zdaniem tak

Specjalną kampanię wsparcia uruchomiła właśnie fundacja Tech To The Rescue. Wspólnie z już ponad 250 firmami IT i 300 organizacjami non-profit od marca 2020 roku fundacja pomaga w rozwiązywaniu różnych problemów - m.in. w sektorze cyberbezpieczeństwa, ale też zdrowia publicznego (chodzi np. o pomoc z budowie systemu koordynującego pracę szpitali w czasie pandemii).

Firmy technologiczne pomogą bronić Ukrainy w cyberprzestrzeni

Kampania zainicjowana przez Tech To The Rescue ma na celu wsparcie ukraińskich organizacji pozarządowych w trzech podstawowych obszarach: cyberbezpieczeństwa, ułatwiania bezpiecznej komunikacji z darczyńcami i podopiecznymi oraz budowy systemów wymiany informacji.

Fundacja zaznacza, że to niezwykle istotne szczególnie teraz, gdy Ukraina mierzyć musi się z atakami Rosjan nie tylko z lądu, powietrza i morza, ale również w cyberprzestrzeni. Nocą ze środy na czwartek Ukraińcy odpierali zmasowane ataki DDoS na swoje strony użyteczności publicznej.

Nietrudno domyślić się, że ataki przypuścili Rosjanie, którzy chcieli w ten sposób najpewniej utrudnić przepływ oficjalnych informacji, które byłyby przydatne ludności cywilnej. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym tekście:

Ukraińskie organizacje muszą dostosowywać swoje struktury i plan działania do wymogów cyfrowego świata. Fundacje często nie mają własnych zasobów, by budować skuteczne rozwiązania technologiczne. Potrzebujemy wsparcia profesjonalistów, bo cyfryzacja to dzisiaj konieczność. Bez niej trudno prowadzić działania pomocowe i wywierać wpływ na ukraińskie społeczeństwo

- powiedział Bogdan Maslych, szef ukraińskiej fundacji GURT Resource Center, która jest partnerem kampanii po stronie ukraińskiej.

Akcja - jak określa to sama fundacja Tech To The Rescue - ma stanowić pomost między ukraińskimi organizacjami non profit chcącym nieść pomoc w czasie wojny, a firmami technologicznymi np. z Polski, które mogą pomóc swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. 

Tech To The Rescue ma nadzieję, że kampania zachęci firmy, które mają odpowiednie zasoby w zabezpieczaniu organizacji ukraińskich np. na wypadek cyberataków. Odzew jest już zresztą fenomenalny, bo - jak doniosła w czwartek Wyborcza.pl, pierwszego dnia wojny do godz. 15:00, do akcji włączyło się ponad 110 przedsiębiorstw.

Pomoc może nieść każda zainteresowana firma technologiczna, która ma taką możliwość. Zgłoszenia można zostawiać na stronie internetowej fundacji.

Więcej o: