DVB-T2 od poniedziałku w kolejnych regionach. Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje tę technologię?

W poniedziałek DVB-T2/HEVC, czyli nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, zostanie wprowadzony w kolejnych regionach Polski. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor pozwala na odbiór DVB-T2? Podpowiadamy.

W poniedziałek 25 kwietnia zacznie się drugi etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce. Od tego dnia telewizję naziemną w nowym standardzie będą mogli odbierać telewidzowie w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, w prawie całym pomorskim oraz w północno-zachodniej części Mazowsza. RBC wydało alert z przypomnieniem o zmianie. Wywołał on sporo emocji, bo alert z reguły wysyłany jest w nadzwyczajnych sytuacjach. O reakcjach na wiadomość przeczytasz TUTAJ

DVB-T2 w kolejnych regionach Polski. Co daje nowy standard nadawania telewizji?

- DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku - wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Dodaje, że standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia odbiorcom również dostęp do funkcji tzw. telewizji hybrydowej. Dzięki temu będzie można m.in. zatrzymywać trwający program na żądanie, brać udział w głosowaniach z użyciem pilota czy wyświetlić dodatkowe informacje o aktorach występujących w danym filmie lub serialu.

Telewizja naziemna w standardzie DVB-T2/HEVC. Czy potrzebujesz nowego telewizora lub dekodera? Sprawdź

Większość nowych telewizorów obsługuje nowy standard, ale w przypadku starszych odbiorników, konieczna będzie wymiana albo zakup dekodera. Jak sprawdzić, czy telewizor pozwoli na odbiór DVB-T2? Można to zrobić na dwa sposoby:

  • Wpisując model telewizora do wyszukiwarki na stronie www.telewizjanaziemna.pl.
  • Korzystając z kanału Sprawdzam TV, dostępnego na kanale 28.

Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na wymianę sprzętu pod DVB-T2: 100 zł na dekoder i 250 zł na nowy telewizor. Więcej szczegółów w artykule poniżej:

DVB-T2. Pod koniec maja zmiana czeka m.in. mieszkańców Małopolski i Górnego Śląska

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: