W poniedziałek 25 kwietnia zacznie się drugi etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce. Od tego dnia telewizję naziemną w nowym standardzie będą mogli odbierać telewidzowie w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, w prawie całym pomorskim oraz w północno-zachodniej części Mazowsza. RBC wydało alert z przypomnieniem o zmianie. Wywołał on sporo emocji, bo alert z reguły wysyłany jest w nadzwyczajnych sytuacjach. O reakcjach na wiadomość przeczytasz TUTAJ.
- DVB-T2/HEVC pozwala na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych, a ponadto gwarantuje lepszą jakość obrazu i dźwięku - wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Dodaje, że standard ten, pod warunkiem połączenia z internetem, umożliwia odbiorcom również dostęp do funkcji tzw. telewizji hybrydowej. Dzięki temu będzie można m.in. zatrzymywać trwający program na żądanie, brać udział w głosowaniach z użyciem pilota czy wyświetlić dodatkowe informacje o aktorach występujących w danym filmie lub serialu.
Większość nowych telewizorów obsługuje nowy standard, ale w przypadku starszych odbiorników, konieczna będzie wymiana albo zakup dekodera. Jak sprawdzić, czy telewizor pozwoli na odbiór DVB-T2? Można to zrobić na dwa sposoby:
Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na wymianę sprzętu pod DVB-T2: 100 zł na dekoder i 250 zł na nowy telewizor. Więcej szczegółów w artykule poniżej:
Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>