RCB rozesłało zaskakujący alert: Sprawdź, czy twój telewizor działa. W sieci burza. "Śmiech na sali!"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w sobotę nietypowy alert. Dotyczył zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. "Czym ten RCB się zajmuje? Śmiech na sali!" - stwierdził senator Koalicji Obywatelskiej Ryszard Świlski.
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, alert wysyłany jest "tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie". Otrzymują go osoby przebywające na obszarze potencjalnego zagrożenia. Wiadomość ta ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki.

"Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich" - podkreślono.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

RCB rozesłało zaskakujący alert: Sprawdź, czy twój telewizor działa

Zazwyczaj mieszkańcy Polski otrzymują alerty dotyczące m.in. porywistego wiatru, burzy, intensywnych opadów śniegu lub możliwych przerw w dostawie prądu. W sobotę jednak osoby zamieszkujące województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie otrzymali wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ws. zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej.

"25 kwietnia w pomorskim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie" - tak brzmiał komunikat SMS, który otrzymali mieszkańcy woj. pomorskiego.

Czy alert o zmianie standardu nadawania wpisuje się w zadanie RCB, skoro wysyłany ma "tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie"? "Informacje o cyfrowym nadawaniu są szeroko rozpowszechniane od dawna. Nie temu służyć ma Alert RCB, nadużywanie go, to ośmieszanie idei" - stwierdził Kuba Kaługa, reporter RMF FM z Trójmiasta.

Swoje zdanie wyraził również senator Ryszard Świlski. "Czym ten RCB się zajmuje? Śmiech na sali! Walka o oglądalność tvpis w pełnej krasie. Miszczostwo" - napisał polityk.

"Czy o takich rzeczach powinien przypominać Alert RCB?" - zapytał Rafał Mrowicki, dziennikarz WP z Gdańska.

Standard DVB-T2/HEVC w kolejnych regionach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r. W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania telewizji naziemnej odbywa się etapami i trwa od końca marca.

Należy jednak pamiętać, że aby móc cieszyć się odbiorem programów telewizyjnych w nowym standardzie, należy mieć odpowiednio przygotowany odbiornik. Nowsze telewizory na pewno poradzą sobie z nowym standardem. A co jeśli telewizor został kupiony kilka lat temu? Należy sprawdzić, czy jest przystosowany do standardu DVB-T2/HEVC. Jak to zrobić?

  • Na stronie www.telewizjanaziemna.pl za pomocą specjalnej wyszukiwarki sprawdzić, czy dany model telewizora jest dostosowany do zmian.
  • Skorzystać z kanału Sprawdzam TV (kanał 28 w Twoim pilocie), który pozwoli sprawdzić, czy telewizor jest zgodny z nowym standardem.

Jeśli nasz telewizor nie spełnia wymagań, konieczna może okazać się wymiana dekodera lub telewizora. Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na ten proces - w kwocie 100 zł na wymianę dekodera i 250 zł na zakup nowego telewizora. 

Więcej informacji wraz z datami przechodzenie na DVB-T2 dla poszczególnych regionów Polski znajdziesz w poniższym tekście:

Więcej o: