W środę 4 maja rozpoczęły się egzaminy maturalne 2022. O godzinie 9:00 maturzyści przystąpili do testów z języka polskiego. Tymczasem "Wprost" zauważa, że na kilkanaście godzin wcześniej użytkownicy Google zaczęli wyszukiwać dość nietypowe hasło.
Tygodnik zwrócił uwagę, że od godziny 13 we wtorek pojawiły się pierwsze wyszukiwania frazy: "czy cierpienie umożliwia osiągnięcie konkretnego celu", wieczorem natomiast zainteresowanie hasłem było już bardzo wyraźne. Szczyt trendu przypadł między godziną 6 a 7 w środę rano, tuż przed rozpoczęciem się egzaminu. Do tego internauci intensywnie szukali także informacji na temat trzeciej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. "Nie trudno się temu dziwić, ponieważ jest to jedna z lektur obowiązkowych, które uczniowie mają obowiązek znać w całości. To właśnie w niej motyw cierpienia jest bardzo wyraźny" - podkreśla tygodnik.
"Wprost" zauważa także, że motyw cierpienia najbardziej interesował mieszkańców województwa podlaskiego, w którym w zeszłych latach także trendowały maturalne tematy. Czy jednak do przecieku w rzeczywistości doszło, dowiemy się dopiero po południu, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczne arkusze.
Z informacji przekazywanych mediom przez uczniów, którzy przed czasem skończyli pisanie matury z języka polskiego wynika, że jednym z trzech tematów w części otwartej był "Pan Tadeusz" i tradycja. Drugi temat miał dotyczyć "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej (podobno była to "relacja z drugim człowiekiem jako źródło szczęścia"). Trzecim tematem - tradycyjnie - była natomiast interpretacja wiersza.
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Do tegorocznej matury przystępuje ponad 289 tys. absolwentów liceów i techników, a także 105 tys. osób, które nie zdały egzaminu w poprzednich latach lub też chciały poprawić swój wynik. Do tego uczestnictwo w polskim egzaminie zadeklarowało także 41 obywateli Ukrainy.
O godzinie 9:00 4 maja rozpoczął się pierwszy egzamin tegorocznej matury - z języka polskiego na poziomie podstawowym. Trwa on 170 minut, a już koło godziny 14:00 można spodziewać się, że arkusze pojawią się w sieci. Wyniki egzaminu zostaną udostępnione przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne natomiast 5 lipca.