Obowiązkowa nalepka na szybę samochodu od 4 maja. Za jej brak nawet 500 zł mandatu

Od 4 maja, aby wjechać do strefy czystego transportu, trzeba mieć na samochodzie nową zieloną naklejkę, która będzie potwierdzać, że pojazd jest do tego uprawniony. Za brak takiej naklejki można dostać 500 zł mandatu.

Rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu zostało podpisane 31 marca 2022 roku, ale weszło w życie dopiero na początku maja. "Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.  

Zobacz wideo Hetmański: Polska od lat uprawia tzw. polonizację polityki klimatycznej

Nowa naklejka na samochody umożliwi wjazd do stref czystego powietrza 

W grudniu 2021 roku w życie weszły przepisy dotyczące stref czystego transportu. Poszczególne gminy mogą wyznaczać strefy, do których wjazd będą miały jedynie samochody spełniające określone wymagania. Zielona naklejka ma pomóc w ich weryfikacji. Będzie spełniać rolę biletu wjazdu do stref czystego transportu w całej Polsce. Ułatwienie to odczują zwłaszcza kierowcy, których pojazdy spełniły wymagania w jednej gminie i nie będą musieli uzyskiwać osobnych pozwoleń na wjazd do kolejnych gmin.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Naklejka do stref czystego transportu. Gdzie ją dostać? Jak wygląda?

Zgodę na wjazd do stref czystego powietrza będzie uzyskiwać się na podstawie roku produkcji pojazdu lub rodzaju paliwa. Na naklejkach znajdować się będzie symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu (D-54), aby była ona bardziej czytelna, a także informacja o rodzaju paliwa, numerze rejestracyjnym, nazwie gminy ustanawiającej strefę czystego transportu oraz informacja czy naklejka została wydana z wyłączeniem którychś gmin ze strefami czystego transportu.

Jak zauważają media, sposób wydawania naklejek określi każda rada gminy, jednak chociaż prawo zaczęło obowiązywać od 4 maja, to kierowcy nadal nie zostali poinformowani, gdzie mogą nabyć taką naklejkę. Informacje takie będą pojawiać się w gminach dopiero po uchwaleniu przez rady odpowiednich uchwał, które zajmą się utworzeniem strefy. Warto podkreślić, że w Polsce na razie nie działa jeszcze żadna taka strefa, ale już teraz trzeba pamiętać, że po ich stworzeniu za wjazd do strefy bez wymaganej naklejki będzie groziła nam kara.

Przykładowy wzór nalepki w przypadku Miasta Stołecznego WarszawyPrzykładowy wzór nalepki w przypadku Miasta Stołecznego Warszawy gov.pl

Naklejka wjazdu do stref czystego powietrza. Ile wyniesie mandat za jej brak?

Koszt wydania naklejki ma nie przekroczyć 5 zł. Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę. Po otrzymaniu nalepki należy ją umieścić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Brak odpowiedniego oznakowania przy wjeżdżaniu do strefy czystego transportu będzie skutkował mandatem karnym. Reguluje to art. 96c. Kodeksu wykroczeń: "Kto nie przestrzega zakazu wjazdu do strefy czystego transportu, podlega karze grzywny do 500 złotych".

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: