Dwie największe kryptowaluty w ostatnich miesiącach notują spadki. W listopadzie 2021 r. Bitcoin był wyceniany na ponad 68 tys. dolarów. Od tego czasu cyfrowa waluta zaczęła tracić. W maju 2022 r. Bitcoin spadł do poziomu 30 tys. dolarów. W połowie maja nastąpiło potężne tąpnięcie, w wyniku którego z rynku wyparowało 200 mld dolarów. Bitcoin trzymał poziom, lecz w czerwcu zaczęły się poważne problemy.
W środę najpopularniejsza na świecie kryptowaluta zbliżyła się do poziomu 20 tys. dolarów, a dzisiaj ostatecznie przekroczyła tę granicę. W sobotę 18 czerwca Bitcoin wyceniany jest na ok. 19 tys. dolarów, czyli najmniej od grudnia 2020 r.
Kurs Bitcoina Źródło: Stooq.pl
Więcej o kryptowalutach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wraz z Bitcoinem spada również druga największa kryptowaluta. Wycena Ether wynosi obecnie ok. 990 dolarów, chociaż na przełomie marca i kwietnia zbliżyła się do poziomu 3500 dolarów. W kwietniu trzymała poziom 3 tys. dolarów, a w połowie maja spadła do 2 tys. dolarów.
Kurs Ether Źródło: Stooq.pl
Kurs Bitcoina załamał się w poniedziałek, gdy Celsius Network, firma zajmująca się pożyczkami w kryptowalutach postanowiła zamrozić wpłaty i przelewy. "Ze względu na ekstremalne warunki rynkowe ogłaszamy, że firma Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, wymiany i przelewy między rachunkami. Podejmujemy te działania już dziś, aby umożliwić firmie Celsius lepsze wywiązywanie się z zobowiązań dotyczących wypłat" - wyjaśniła firma Celsius Network.
Ale to nie jedyny powód. Kryptowaluty tracą na wartości z kilku powodów. Świat powoli wychodzi z pandemii koronawirusa, kolejne kraje zakręcają kurki z tanią gotówką, a rynki spodziewają się dalszych wzrostów inflacji oraz kolejnych podwyżek stóp procentowych. Do tego dochodzi wojna w Ukrainie, która może negatywnie odbić się na globalnym wzroście PKB - pisał Daniel Maikowski na Next.gazeta.pl. Więcej o problemach kryptowalut przeczytasz w poniższym artykule:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina