Elon Musk pozwany na setki miliardów dolarów. Chodzi o "piramidę Dogecoin"

Elon Musk został pozwany przez jednego z inwestorów kryptowalut. Keith Johnson zarzuca miliarderowi stworzenie piramidy finansowej Dogecoin i domaga się odszkodowania w wysokości 258 mld dolarów.

Keith Johnson złożył pozew w sądzie federalnym na Manhattanie, w którym zarzucił oszustwo Elonowi Muskowi oraz jego dwóm firmom - Tesli i SpaceX.

"Oskarżeni byli świadomi od 2019 r., że Dogecoin nie miał żadnej wartości, ale promowali Dogecoina, aby czerpać zyski z handlu" - wyjaśniono w pozwie, który przytacza Agencja Reutera. Keith Johnson twierdzi, że Elon Musk wykorzystał pozycję najbogatszego człowieka na świecie do "manipulacji piramidą Dogecoin". Zarzucił miliarderowi, że robił to "dla zysku i rozrywki".

Kryptowaluty. Inwestor chce zakazu dla Dogecoin. Elon Musk zapłaci odszkodowanie?

Johnson zamieścił w pozwie komentarze m.in. znanych miliarderów i inwestorów: Warrena Buffetta oraz Billa Gatesa, którzy kwestionują wartość kryptowalut. Powód domaga się zablokowania możliwości promowania Dogecoina przez Elona Muska i jego firmy. Oczekuje, że sąd ogłosi, iż handel Dogecoinem jest hazardem zgodnie z prawem federalnym i stanowym Nowego Jorku.

Więcej o kryptowalutach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Keith Johnson podkreślił, że w wyniku inwestowania w promowaną przez Elona Muska kryptowalutę stracił 86 mld dolarów. Powód domaga się odszkodowania w wysokości 258 mld dolarów - podaje Agencja Reutera.

Elon Musk wpływał na kryptowaluty. Na Twitterze promował Dogecoin

Dogecoin to jedna z wielu kryptowalut, jednak ta powstała w 2013 r. na bazie mema ze słynnym żółtym "piesełem". W szczytowej formie, czyli w maju 2021 r., za jednego Dogecoina należało zapłacić około 74 centy. W tamtym czasie Elon Musk zapowiadał, że jego firma SpaceX w 2022 r. wyniesie satelitę Doge-1 na Księżyc, a misja miałaby zostać sfinansowana właśnie w kryptowalucie Dogecoin.

Start Rakiety Falcon-9 z kapsułą Dragon z czwórką astronautów na pokładzieElon Musk wyśle kryptowalutę-mema na Księżyc. SpaceX przyjął dogecoiny

Cyfrowy pieniądz wielokrotnie zyskiwał na wartości za sprawą pozytywnych komentarzy ze strony Muska. Miliarder na początku 2021 r. opublikował kilka tweetów jawnie promujących Dogecoina, a wartość tej wirtualnej monety wyraźnie rosła. Innym razem wystarczył jeden wpis Muska, aby Bitcoin mocno stracił na wartości.

Bitcoin znów traci na wartościMusk napisał na Twitterze jedno słowo. Bitcoin znów gwałtownie potaniał

Sytuacja zaczęła ulegać zmianie w drugiej połowie 2021 r. Wartość Dogecoina zaczęła systematycznie spadać. W piątek 17 czerwca kryptowaluta Dogecoin jest wyceniana na zaledwie 5,8 centa.

Kurs DogecoinaKurs Dogecoina Źródło: Stooq.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: