Elon Musk pozwany na setki miliardów dolarów. Chodzi o "piramidę Dogecoin"

Elon Musk został pozwany przez jednego z inwestorów kryptowalut. Keith Johnson zarzuca miliarderowi stworzenie piramidy finansowej Dogecoin i domaga się odszkodowania w wysokości 258 mld dolarów.

Keith Johnson złożył pozew w sądzie federalnym na Manhattanie, w którym zarzucił oszustwo Elonowi Muskowi oraz jego dwóm firmom - Tesli i SpaceX.

"Oskarżeni byli świadomi od 2019 r., że Dogecoin nie miał żadnej wartości, ale promowali Dogecoina, aby czerpać zyski z handlu" - wyjaśniono w pozwie, który przytacza Agencja Reutera. Keith Johnson twierdzi, że Elon Musk wykorzystał pozycję najbogatszego człowieka na świecie do "manipulacji piramidą Dogecoin". Zarzucił miliarderowi, że robił to "dla zysku i rozrywki".

Kryptowaluty. Inwestor chce zakazu dla Dogecoin. Elon Musk zapłaci odszkodowanie?

Johnson zamieścił w pozwie komentarze m.in. znanych miliarderów i inwestorów: Warrena Buffetta oraz Billa Gatesa, którzy kwestionują wartość kryptowalut. Powód domaga się zablokowania możliwości promowania Dogecoina przez Elona Muska i jego firmy. Oczekuje, że sąd ogłosi, iż handel Dogecoinem jest hazardem zgodnie z prawem federalnym i stanowym Nowego Jorku.

Więcej o kryptowalutach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Keith Johnson podkreślił, że w wyniku inwestowania w promowaną przez Elona Muska kryptowalutę stracił 86 mld dolarów. Powód domaga się odszkodowania w wysokości 258 mld dolarów - podaje Agencja Reutera.

Elon Musk wpływał na kryptowaluty. Na Twitterze promował Dogecoin

Dogecoin to jedna z wielu kryptowalut, jednak ta powstała w 2013 r. na bazie mema ze słynnym żółtym "piesełem". W szczytowej formie, czyli w maju 2021 r., za jednego Dogecoina należało zapłacić około 74 centy. W tamtym czasie Elon Musk zapowiadał, że jego firma SpaceX w 2022 r. wyniesie satelitę Doge-1 na Księżyc, a misja miałaby zostać sfinansowana właśnie w kryptowalucie Dogecoin.

Cyfrowy pieniądz wielokrotnie zyskiwał na wartości za sprawą pozytywnych komentarzy ze strony Muska. Miliarder na początku 2021 r. opublikował kilka tweetów jawnie promujących Dogecoina, a wartość tej wirtualnej monety wyraźnie rosła. Innym razem wystarczył jeden wpis Muska, aby Bitcoin mocno stracił na wartości.

Sytuacja zaczęła ulegać zmianie w drugiej połowie 2021 r. Wartość Dogecoina zaczęła systematycznie spadać. W piątek 17 czerwca kryptowaluta Dogecoin jest wyceniana na zaledwie 5,8 centa.

Kurs DogecoinaKurs Dogecoina Źródło: Stooq.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czym jest ESG? Jesteśmy coraz bardziej świadomymi ekologicznie konsumentami
Więcej o: