DVB-T2/HEVC - 27 czerwca ostatni etap przejścia na nowy standard TV. W których regionach? [LISTA]

Od 27 czerwca nastąpił czwarty i ostatni etap wprowadzania zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na standard DVB-T2/HEVC. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor pozwala na odbiór DVB-T2? Wyjaśniamy.

W poniedziałek 27 czerwca rozpocznie się czwarty ostatni etap wprowadzania DVB-T2/HEVC w Polsce. Zmiana będzie dotyczyć województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja naziemna w nowym standardzie. Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera DVB-T2?

Nowe telewizory w większości obsługują DVB-T2. W przypadku starszych odbiorników, aby móc korzystać z nowego standardu, konieczna będzie wymiana telewizora albo zakup dekodera. Jeśli chcesz się upewnić, że Twój sprzęt pozwala na odbiór DVB-T2, możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • wpisz model swojego telewizora do wyszukiwarki na stronie www.telewizjanaziemna.pl;
  • skorzystaj z kanału Sprawdzam TV, dostępnego na kanale 28.

Przypominamy - rząd oferuje dopłaty na wymianę sprzętu pod DVB-T2: 100 zł na dekoder i 250 zł na nowy telewizor. Więcej szczegółów w artykule poniżej:

Jak wykonać konfigurację na dekoderze DVB-T2? [INSTRUKCJA]

Najpierw dekoder musi zostać podłączony do zasilania, a następnie przewodem HDMI podłączamy do telewizora dekoder. Kiedy wykonamy już te czynności, przechodzimy do podłączenia przewodu z anteny DVB-T/T2 do wejścia RF IN w dekoderze. Potem podłączamy dekoder do gniazdka. Następnie trzeba włączyć dekoder i pilotem do telewizora przełączyć źródło sygnału na właściwe złącze HDMI lub SCART. Następnie na ekranie powinno pojawić się menu dekodera - wówczas trzeba ustawić m.in. kraj, język i godzinę, a następnie przejść do automatycznego wyszukiwania kanałów.

Jak wykonać konfigurację na telewizorze?

Na początku podłącz kabel antenowy do telewizora, a następnie włącz go. "Jeżeli telewizor jest uruchamiany po raz pierwszy, domyślne ustawienia pojawią się automatycznie. Postępuj zgodnie z krokami wyświetlanymi na ekranie, w celu konfiguracji telewizora" - czytamy w instrukcji ministerstwa.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kultowe słuchawki powróciły. Czy Sony WH-1000XM5 są lepsze od poprzedniczek? [TOPtech]
Więcej o: