Połowa Polaków nie wie, co zrobić, gdy nastąpi wyciek danych osobowych [DANE]

Ponad 50 proc. Polaków nie wie, jak należy reagować w przypadku wycieku danych osobowych. Co trzeci ankietowany boi się wycieku danych - wynika z najnowszego badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Najbardziej narażoną grupą z powodu niewystarczającej wiedzy są seniorzy.

Niewiele ponad 30 proc. osób, wie, kto odpowiada za skutki wycieku danych. Co trzeci badany uważa, że odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na ofierze - czytamy w komunikacie ChronPESEL.pl. Badanie na zlecenie serwisu i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostało przeprowadzone w marcu 2022 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1010 respondentów przez IMAS International.

Wyciek danych osobowych. Seniorzy najbardziej narażeni na oszustów

Polacy za największe zagrożenie dla danych osobowych postrzegają oszustów, którzy próbują je wyłudzić poprzez fałszywe SMS-y, e-maile i telefony (43 proc.). Na drugim miejscu znalazły się wycieki danych. Obawia się ich co trzeci ankietowany (34,5 proc.) - wynika z badania.

Polacy częściej obawiali się wycieków z baz firm prywatnych - za największe zagrożenie uznało je 19,3 proc. osób. Nieznacznie lepiej wypadły instytucje publiczne. Wycieku danych z baz, którymi one zarządzają, obawia się 15 proc. osób.

Interesuje Cię cyberbezpieczeństwo? Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl Gazeta.pl

Zaledwie 46 proc. respondentów wiedziałoby, jak należy zareagować w przypadku wycieku danych osobowych. Wśród tej grupy ponad 57 proc. to osoby w wieku 25-34 lat. Z kolei największe problemy mieliby seniorzy. Z przeprowadzonego badania wynika, że 2/3 osób powyżej 65. roku życia nie wiedziałoby, jakie działania należałoby podjąć.

Niestety trudno samemu uchronić się przed wyciekiem danych osobowych. Bezpieczeństwo baz zależy bowiem od podmiotów, które nimi zarządzają. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób zareagować. Przykładowo, jeśli wśród informacji, które wyciekły znalazły się także dane osobowe, np. numer PESEL, należy jak najszybciej sprawdzić, czy ktoś nie próbował ich już wykorzystać. Warto pomyśleć także nad uruchomieniem monitoringu aktywności kredytowej naszego numeru PESEL, dzięki temu dowiemy się, jeśli w przyszłości ktoś będzie chciał wyłudzić na niego pożyczkę lub inne zobowiązanie finansowe

- wyjaśnił Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, cytowany w komunikacie.

Co trzeci Polak nie potrafi przewidzieć skutków wycieku danych

Około 2/3 ankietowanych wie, z czym może się wiązać wyciek danych osobowych. Wśród potencjalnych konsekwencji takiego zdarzenia badani najczęściej wskazali na zaciągnięcie zobowiązań finansowych w postaci, np. umowy kredytowej lub leasingowej (86 proc.), wykorzystanie danych, by podszywając się pod nas oszukać naszych bliskich (75 proc.), sprzedaż danych osobowych (68 proc.) lub założenie firmy na skradzione dane (64 proc.).

Tylko niewiele ponad 30 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wie, kto powinien się zająć neutralizacją skutków wycieku - czytamy. 70 proc. ankietowanych uważa, że to zadanie policji i innych organów ścigania. 60 proc. wskazuje na firmę lub instytucję, która jest administratorem bazy danych, z której te dane wyciekły. Z kolei ponad 56 proc. wskazuje na UODO, a 44 proc. na inspektorów ochrony danych z instytucji i firm, u których doszło do naruszenia. Co trzeci ankietowany jest zdania, że neutralizacją skutków powinna zająć się osoba, której dane wyciekły.

W sytuacji, w której dochodzi do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia lub ujawnienia danych, mamy do czynienia z naruszeniem ochrony danych osobowych. Wówczas, gdy zaistniałe naruszenie skutkuje ryzykiem dla praw lub wolności osób fizycznych, administrator powinien zgłosić do UODO fakt wystąpienia naruszenia ochrony danych osobowych w terminie 72 godzin. Administrator ma obowiązek podjęcia skutecznych działań, które zapewnią ochronę osobom fizycznym i ich danym osobowym

- powiedział Jacek Młotkiewicz, dyrektor Departamentu Kontroli i Naruszeń, UODO, cytowany w komunikacie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]
Więcej o: