iPhone 14 coraz bliżej. Oto wszystko, co o nim wiemy. Koniec z notchem i portem Lightning?

Daniel Maikowski
Do premiery iPhone'a 14 pozostał już tylko miesiąc. Postanowiliśmy więc zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje na temat najnowszego smartfona Apple. Czy w tym roku powinniśmy spodziewać się rewolucji, a może raczej ewolucji?

Premiera nowych iPhone'ów odbywa się zazwyczaj jesienią. Nie inaczej będzie w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że iPhone 14 zostanie zaprezentowany w drugim lub trzecim tygodniu września, a najbardziej prawdopodobną datą konferencji Apple jest wtorek 13 września.

Zobacz wideo Zniszczyły niejednego pada i klawiaturę. Oto najtrudniejsze gry w historii [TOPtech]

Z ustaleń serwisu MacRumors wynika, że w tym roku - tak jak i w ubiegłym - do sprzedaży trafią aż cztery modele iPhone'a:

  • 6,1-calowy iPhone 14,
  • 6,7-calowy iPhone 14 Max,
  • 6,1-calowy iPhone Pro,
  • 6,7-calowy iPhone Pro Max.

Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Apple po zaledwie dwóch latach wycofa się z produkcji iPhone'a mini, a w portfolio urządzeń zastąpiłby go 6,7-calowy iPhone 14 Max.

Plotki o tym, że iPhone 12 mini oraz iPhone 13 mini sprzedawał się poniżej oczekiwań, krążyły w branży od wielu miesięcy, ale Apple nigdy ich nie potwierdziło. Firma już od dłuższego czasu nie udostępnia również informacji na temat sprzedaży poszczególnych modeli iPhone'a.

Rynkowi analitycy prognozują również, że Apple jeszcze mocniej zarysuje różnice pomiędzy modelami Pro oraz "standardowymi" iPhone'ami. Dotychczas największym wyróżnikiem wersji Pro był lepszy aparat. Teraz mają do tego dość również zmiany w designie oraz... wydajności.

Umarł notch, niech żyje notch

Notch, czyli charakterystyczne wcięcie w górnej krawędzi ekranu, towarzyszy iPhone'om już od 2017 r. i raczej nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród użytkowników. Z informacji przekazanych przez Ming-Chi Kuo, znanego analityka zajmującego się tematyką Apple'a, wynika, że w tym roku firma wreszcie pozbędzie się notcha, ale tylko w modelach Pro.

iPhone 14 ProiPhone 14 Pro Grafika koncepcyjna@MacRumros

To właśnie one mają doczekać się zmian w designie. Szeroki notch zostanie zastąpiony przez niewielką dziurkę, w której umieszczony zostanie zarówno system rozpoznawania twarzy Face ID, jak i obiektyw przedniego aparatu. Inną nowością w iPhonie 14 Pro oraz iPhonie 14 Pro Max ma być tytanowa obudowa, która zastąpi tą wykonaną ze stali nierdzewnej. 

A co z iPhone'em 14 i iPhone'em 14 Max? Tutaj większych zmian w wyglądzie spodziewać się nie należy. Niektóre źródła wskazują wręcz, że Apple zastosuje identyczny design w stosunku do tego, który znamy z iPhone'a 13.

iPhone 14 ProiPhone 14 Pro Grafika koncepcyjna@MacRumors

iPhone 14 i 14 Max ma trafić do sprzedaży w następujących wersjach kolorystycznych: czarny, biały, niebieski, czerwony oraz fioletowy. Z kolei modele Pro i Pro Max mają być dostępne w kolorach grafitowym, złotym, srebrnym oraz fioletowym.

Ekran ProMotion we wszystkich modelach?

Jedną z największych nowości w iPhonie 13 Pro było pojawienie się wyświetlacza ProMotion Display z odświeżaniem 120 Hz. Początkowo wydawało się, że w tym roku ProMotion trafi już do wszystkich modeli iPhone'a. Taki ruch byłby rozsądny, gdyż konkurenci Apple już od dawna stosują wyświetlacze 120 Hz nawet w tańszych modelach swoich smartfonów.

Z informacji rynkowego analityka Rossa Younga wynika jednak, że Apple nie zdecyduje się na taki ruch i również w tym roku zastosuje ekran ProMotion jedynie w modelach Pro. Powód? Problemy z dostępnością takich wyświetlaczy.

Również długo wyczekiwana funkcja Always-On-Display (zawsze na ekranie) ma pojawić się wyłącznie na iPhonie 14 Pro oraz 14 Pro Max - co jeszcze bardziej zarysuje różnice pomiędzy tańszymi oraz droższymi modelami iPhone'a.

iPhone 14 ProiPhone 14 Pro Grafika koncepcyjna@YouTube

Nowy procesor tylko w modelach Pro?

Nowe iPhone'y tradycyjnie zostaną wyposażone w ulepszony procesor. Tym razem będzie to układ A16. Co ciekawe, Ming-Chi Kuo sugeruje, że trafi on jedynie do modeli Pro, podczas gdy iPhone 14 i iPhone 14 Max będą korzystać z chipu A15 Bionic. Byłoby to spore zaskoczenie, gdyż dotychczas poszczególne modele nie różniły się między sobą pod względem wydajności. 

Kuo zwraca jednak uwagę na to, że A16 będzie tylko w niewielkim stopniu wydajniejszy od A15. Nowy chip miał bowiem zostać skonstruowany w tym samym procesie technologicznym N5P

Wszystkie modele iPhone'a 14 mają zostać wyposażone w modem Qualcomm Snapdragon X65, czyli pierwszy na świecie 10-gigabitowy modem 5G dla smartfonówNowy modem ma umożliwić korzystanie z funkcji łączności satelitarnej. Już w ub. roku pisaliśmy o tym, że Apple pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi iPhone'om komunikację z satelitami o niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Cel? Apple chce udostępnić użytkownikom iPhone'ów satelitarne funkcje awaryjne, które pozwolą nam wysłać wiadomość  w sytuacji zagrożenia, gdy nasz telefon nie ma zasięgu komórkowego - na przykład na morzu czy w wysokich górach.

Poza tym iPhone 14 ma zostać wyposażony w łączność Wi-Fi 6E, która zapewni szybką transmisję bezprzewodową niezbędną do korzystania z funkcji AR oraz VR. Jak wyjaśnia serwis MacRumors, Wi-Fi 6E wykorzystuje dodatkowe pasmo 6 GHz, aby zwiększyć przepustowość i zmniejszyć zakłócenia, jednocześnie oferując wzrost wydajności i niskie opóźnienia. 

iPhone 14 ProiPhone 14 Pro 4RMD/YouTube.com

Nowy obiektyw w modelach 14 Pro i 14 Pro Max

Jeff Pu, Analityk firmy Haitong International Securities, przewiduje, że iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max zostaną wyposażone w aparat z trzema obiektywami - głównym ulepszonym oczkiem szerokokątnym o rozdzielczości 48 MP, 12-megapikselowymi obiektywem ultraszerokokątnym oraz 12-megapikselowym teleobiektywem. Ulepszony aparat ma również obsługiwać nagrywanie wideo w rozdzielczości 8K.

USB-C zastąpi Lightning?

W czerwcu Parlament Europejski poinformował o zawarciu porozumienia, na mocy którego, począwszy od jesieni 2024 r., wszystkie smartfony sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały korzystać ze złącza ładowania USB-C. 

Nowe przepisy to cios wymierzony przede wszystkim w Apple'a. To właśnie firma z Cupertino już od lat wzbrania się przed rezygnacją z autorskiego złącza Lightning i zastąpieniem go portem USB-C. 

Wydaje się jednak, że tym razem Apple się nie wywinie. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to brak zmiany standardu ładowania będzie dla amerykańskiej firmy niemal jednoznaczny z (częściowym) wycofaniem się z unijnego rynku, na co nawet taki gigant jak Apple nie może sobie pozwolić.

Czy to oznacza, że iPhone 14 będzie już korzystać z portu USB-C? Wątpliwe. Większość analityków, w tym niezawodny Ming-Chi Kuo, sugeruje, że iPhone 14 będzie ostatnim iPhone'em z portem Lightning, a przesiadka na USB-C nastąpi jesienią 2023 roku, wraz z premierą iPhone'a 15.

Cena? Tym razem podwyżek ma nie być. Przynajmniej w podstawowych modelach

Najtańszy model iPhone'a 13 został wyceniony na 799 dolarów (w Polsce - 3 599 zł). Wiele wskazuje na to, że będzie to cena startowa również w przypadku iPhone'a 14. Apple nie chce podnosić cen podstawowych wersji iPhone'ów, gdyż firmie zależy na zwiększeniu wolumenu sprzedaży.

Co z iPhone'em 14 Pro? Tutaj podwyżki ceny można już się spodziewać. Niewykluczone, że będzie ona jednak wynikać ze zmiany ilości pamięci zewnętrznej. Do sprzedaży ma trafić bowiem model z 2 TB pamięci, który zastąpi ubiegłorocznego iPhone'a 13 Pro za 1 TB pamięci. 

Więcej o: