IFA 2022: Samsung pokazał nowy sprzęt z linii Bespoke. Ma być inteligentnie, ekonomicznie i ekologicznie

Bartłomiej Pawlak
Samsung zaprezentował nowe urządzenia z segmentu AGD, które dołączą do linii Bespoke. Zapowiedział też kilka nowości i obiecał 20 lat gwarancji na inwerter w swoich sprzętach. Ma być bardziej ekonomicznie i ekologicznie.
Zobacz wideo "Składak" inny niż wszystkie? Co potrafi Samsung Galaxy Z Flip 3? [TOPtech]

Targi IFA, jedna z największych imprez technologicznych świata wróciły do Berlina. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, do stolicy Niemiec ponownie przyjechały tysiące mniejszych i większych producentów z całego świata. Zdecydowanie największym i najbardziej okazałym stoiskiem może pochwalić się Samsung.

Samsung na targach IFA 2022. Co pokazano?

Pierwszą nowością ogłoszoną podczas konferencji prasowej zorganizowanej na berlińskich targach jest rozszerzenie linii Bespoke o nowe produkty z segmentu AGD. Nazwa ta odnosi się do lodówek Samsunga, których wygląd - dzięki wymiennym panelom frontowym - można dostosować do swoich potrzeb.

Samsung na targach IFA 2022 - nowe urządzeniaSamsung na targach IFA 2022 - nowe urządzenia fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin

Teraz do linii Bespoke dołączają kolejne sprzęty AGD - pralki, suszarki do ubrań i piekarniki. Ich design również będzie można dostosować do potrzeb swojej kuchni lub łazienki. Zupełną nowością będzie linia  Bespoke Infinite, która na europejski rynek wejdzie za kilka miesięcy. W ramach nowej linii Samsung ma pokazać urządzenia AGD, które będą odznaczać się "ponadczasowym designem" i wykonaniem z materiałów wysokiej jakości.

Na początku pod nazwą Bespoke Infinite Koreańczycy zaprezentują 1-drzwiową lodówkę z chłodziarką, zamrażarkę oraz chłodziarkę na wino. Urządzenia będą wyposażone m.in. w funkcję Black Metal Cooling, która zapobiega ogrzewaniu się wnętrza chłodziarki i pomaga szybko przywrócić odpowiednią temperaturę. Lodówka będzie z kolei wyposażona w opcję automatycznego otwierania drzwiczek po dotknięciu przycisku (Auto Open Door).

Nowe urządzenia AGD będzie można oczywiście połączyć z aplikacją i dodać do domowej sieci smart home w ramach platformy SmartThings. Samsung chwali się też całą gamą inteligentnych funkcji, które mają ułatwić nam życie. Dla przykładu piekarnik Bespoke AI ma rozpoznawać rodzaj żywności i dobierać parametry pieczenia tak, aby nie dopuścić do rozgotowania potraw.

Samsung na targach IFA 2022 - nowe urządzeniaSamsung na targach IFA 2022 - nowe urządzenia fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin

Pralka Bespoke AI ma z kolei rozpoznawać rodzaj oraz stopień zabrudzenia tkanin, a następnie automatycznie dozować potrzebną ilość detergentu. Gdyby zabrudzenia okazały się poważniejsze, niż początkowo obliczyła pralka, urządzenie może samodzielnie dodać detergent i wydłużyć proces prania.

Ma być długowiecznie i bardziej ekologicznie

Samsung na targach IFA 2022 podkreślał też, że niezwykle ważne są dla niego działania na rzecz klimatu. Redukcję zużycia CO2 Koreańczycy zamierzają realizować na dwa główne sposoby - poprzez ograniczenie zużycia prądu oraz wydłużenie żywotności swoich produktów.

W przypadku lodówek oszczędność prądu polega m.in. na ulepszaniu ich izolacji termicznej tak, aby ograniczyć ich pracę do minimum. W przypadku pralek technologie takie, jak AI Ecobubble mają ograniczać zużycie energii o 70 proc. Samsung deklaruje, że pralki i część lodówek, które wejdą do sprzedaży w Europie w tym miesiącu ma być o 10 proc. bardziej oszczędna niż zakładają normy najwyższej dziś klasy A.

Samsung na targach IFA 2022 - nowe urządzeniaSamsung na targach IFA 2022 - nowe urządzenia fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin

Samsung obiecał też na IFA 2022 imponującą, bo aż 20-letnią gwarancję na silniki (cyfrowy inwerter) napędzające pralki, lodówki i zmywarki. Poza gwarancją jego wymiana jest najczęściej nieopłacalna, a ten ruch ma przełożyć się na ograniczenie ilości sprzętu AGD trafiającego do konsumentów.

Ciekawostką jest również opracowana we współpracy z firmą Patagonia technologia ograniczenia o 54 proc. zanieczyszczeń w postaci mikroplastiku, który uwalnia się podczas prania. Dzięki aktualizacji oprogramowania, funkcja ma trafić nawet do pralek Samsunga, które już trafiły do domów klientów.

Więcej o targach IFA w Berlinie znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: