iPhone 14 Pro Max i jego nowy aparat 48 MP. Jak działa i co potrafi? [ZDJĘCIA]

Daniel Maikowski
Jedną z najważniejszych nowości w iPhone'ach 14 Pro jest główny obiektyw aparatu, który ma teraz rozdzielczość 48 MP. Postanowiłem przyjrzeć się bliżej zarówno tej jednostce, jak i pozostałym obiektywom.

iPhone 14 Pro Max ma system foto złożony z trzech aparatów. Największych zmian doczekał się ten główny. Teraz ma on 48 megapikseli, co przekłada się na matrycę o wielkości 1/1.28" (w przypadku iPhone'a 13 Pro Max było to 1/1.7").

Zobacz wideo iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Pierwsze wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple [TOPtech]

iPhone 14 Pro Max - główny obiektyw 48 MP i Quad-Pixel

Fakt, że główny obiektyw ma czterokrotnie wyższą rozdzielczość od swojego poprzednika, nie oznacza wcale, że automatycznie wykonuje on zdjęcia 48 MP. Taka możliwość oczywiście istnieje, ale w tym celu musimy manualnie włączyć tryb Apple ProRAW w ustawieniach aparatu.

Format Apple ProRAW łączy dane obsługiwane przez standardowy format RAW z przetwarzaniem obrazu przez iPhone’a, zapewniając dodatkową twórczą kontrolę podczas dokonywania korekcji ekspozycji, koloru i balansu bieli.

Jest to więc swego rodzaju "tryb profesjonalny". A jak sytuacja wygląda w trybie automatycznym, czyli tym, z którego - nie oszukujmy się - korzysta większość użytkowników? Tutaj finalne zdjęcia mają standardową rozdzielczość 12 MP, a przy ich wykonywaniu do gry wchodzi funkcja, której w iPhone'ach jeszcze nie było - mowa oczywiście o technologii Quad-Pixel.

W uproszczeniu - polega ona na łączeniu czterech mniejszych pikseli w jeden większy. Z Quad-Pixel z powodzeniem od lat korzysta część smartfonów z Androidem. Jakie są jej zalety? 

Mówiąc bardzo obrazowo (choć znawcy tego tematu w tym miejscu zapewne mnie wyśmieją), podczas wykonywania zdjęcia iPhone 14 Pro Max może zebrać nawet czterokrotnie więcej informacji na temat fotografowanej sceny, a następnie - dzięki algorytmowi Photonic Engine - wygenerować najlepszą możliwą fotografię. Oznacza to przede wszystkim więcej światła oraz więcej detali.

Jest to o tyle istotne, że na papierze iPhone'y 14 Pro dysponują ciemniejszym głównym obiektywem w porównaniu ze swoimi poprzednikami (f/1.8 vs f/1.5). Tak prezentują się przykładowe zdjęcia 12MP wykonane w trybie automatycznym.

embed
embed
embed
embed

iPhone 14 Pro Max wykorzystuje większą matrycę głównego aparatu w jeszcze jednym celu. Obiektyw podstawowy otrzymał teraz nowy tryb 2x. Do wykonywania zdjęć z dwukrotnym zoomem optycznym smartfon wykorzystuje centralne 12 megapikseli matrycy. 

Pewną nowością w stosunku do poprzednich modeli iPhone'a Pro jest fakt, że główny obiektyw i zoom 2x są teraz wykorzystywane domyślnie w trybie portretowym. Jeśli chcemy skorzystać z obiektywu długoogniskowego, to musimy ręcznie przełączyć się na ustawienie 3x. 

iPhone 14 Pro Max - obiektyw ultraszerokokątny 12 MP

iPhone 14 Pro Max dysponuje również obiektywem ultraszerokokątnym (12 MP, 13 mm, f/2.2, 0,5x) ze 120-stopniowym polem widzenia. Wykorzystywany jest on nie tylko do szerokich ujęć 0,5x, ale również do fotografii makro. Oto przykładowe zdjęcia (0,5x) wykonane obiektywem ultra.

embed
embed
embed
embed

A tutaj możecie zobaczyć przykładowe fotografie makro wykonane tym samym obiektywem.

embed
embed
embed

iPhone 14 Pro Max - teleobiektyw 12 MP

Wspomniany wyżej teleobiektyw jest oczywiście nadal obecny, ale przez zmiany w trybie portretowym jego rola jest nieco zmarginalizowana. Jego rozdzielczość to 12 MP (matryca - 1/3,5", jasność - f/2.8). Tak jak w przypadku iPhone'a 13 Pro Max, oferuje on trzykrotny zoom optyczny.

Przykładowe zdjęcia możecie zobaczyć poniżej.

embed
embed
embed
embed

Poza trzykrotnym zoomem optycznym iPhone 14 Pro Max umożliwia również wykonywanie zdjęć z 15x powiększeniem cyfrowym. Poniżej przykładowe kadry.

embed
embed

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia wykonane wszystkim trzema obiektywami - 0,5x (obiektyw ultra), 1x (obiektyw główny), 2x (obiektyw główny) oraz 3x (obiektyw długoogniskowy).

embed
embed
embed

iPhone 14 Pro Max - zdjęcia nocne

iPhone 14 Pro Max swoją prawdziwą siłę pokazuje jednak po zmierzchu. Tutaj do gry wchodzi zarówno wspomniana technologia Quad Pixel, jak i algorytm Photonic Engine. Trzeba przyznać, że nocne zdjęcia prezentują się znakomicie - są naturalne, ostre, a przy tym bogate w detale.

embed
embed
embed
embed
embed
embed
embed
embed

iPhone 14 Pro Max - przedni aparat TrueDepth

Na koniec zostawiłem przedni aparat TrueDepth. Tutaj zbyt wiele się nie zmienia (matryca - 12 MP, 23 mm, 1/3.6", jasność - f/1.9), ale pojawił się wreszcie długo wyczekiwany autofokus.

iPhone 14 Pro Max - True DepthiPhone 14 Pro Max - True Depth fot. DM

iPhone'a 14 Pro Max ma zarówno kompletny, jak i komplementarny system foto. Nowy obiektyw główny 48 MP sprawdza się znakomicie za dnia i przy znacznie gorszych warunkach oświetleniowych, co jest zasługą technologii Quad-Pixel i algorytmów Apple.

iPhone 14 Pro Max już w naszych rękach! Redakcja Next.gazeta.pl jako pierwsza w Polsce testuje nowego smartfona Apple. Więcej na jego temat przeczytasz tutaj:

>> iPhone 14 Pro Max naszych rękach! Wrażenia po 24 godzinach ze smartfonem Apple

>> iPhone 14 Pro Max i dwie ważne nowości. Jak działa Dynamic Island i Always On Display?

>> iPhone 14 Pro Max i Always on Display. Czy nowy tryb drenuje baterię?

Więcej o: