Ukraina i Polska ofiarami zmasowanych ataków hakerskich. Microsoft: Nowy rodzaj oprogramowania

Microsoft ustalił, że w przeciągu jednej godziny w Polsce i w Ukrainie doszło do serii ataków hakerskich na przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne. Użyto do tego nowego rodzaju oprogramowania, którego nie udało się powiązać z żadną znaną grupą hakerów. Do ataków doszło we wtorek 11 października.

Ukraina jest celem licznych cyberataków ze strony Rosji od wybuchu wojny pod koniec lutego. Przykładowo rosyjska grupa hakerów znana pod nazwą "Killnet" otwarcie wypowiedziała cyberwojnę Ukrainie i kilku krajom ją wspierającym, w tym Polsce. Do ataków hakerskich doszło w ostatnich miesiącach nie tylko w Ukrainie, lecz także w Litwie, czy Łotwie. Według ekspertów Microsoftu w tym tygodniu hakerzy zaatakowali po raz kolejny.  

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Broń jądrowa ma to do siebie, że jest bronią odstraszania, ale ma też urok zastraszania

Hakerzy zaatakowali Polskę i Ukrainę

"Firma Microsoft zidentyfikowała nową odmianę oprogramowania ransomware 'Prestige', którą zastosowano w ograniczonych atakach ukierunkowanych w Ukrainę i Polskę" - poinformował Microsoft. Ofiarami ataku były przede wszystkim firmy transportowe i logistyczne w tych krajach. Dokładna skala tego ataku nie jest znana.  

Ransomware to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Microsoft mówi jednak o specjalnej odmianie tego oprogramowania - "Prestige", które dotychczas nie było znane. Prawdopodobnie hakerzy przed atakiem uzyskali dostęp do uprawnień administratorów sieci i czekali na odpowiedni moment.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Microsoft nie wie, kto jest odpowiedzialny za atak hakerski

Microsoft przyznał także, że nie był w stanie powiązać tych ataków z żadną z 94 znanych grup cyberprzestępców, chociaż znalazł pewien trop. "Działalność ta ma wspólną wiktymologię z niedawną działalnością rosyjską, szczególnie w dotkniętych regionach i krajach. […] Pomimo użycia podobnych technik, kampania różni się jednak od ostatnich destrukcyjnych ataków, które dotknęły infrastrukturę krytyczną Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch tygodni" - poinformowano. 

Microsoft Security Threat Intelligence zapewniło, że kontynuuje dochodzenie, aby znaleźć odpowiedzialnych za te ataki

Więcej o: