Cenzura na Twitterze? Elon Musk zablokował konto śledzące jego samoloty i "podejmuje działania prawne"

Elon Musk postanowił zablokować Jacka Sweeney'a i inne jego konta, w tym profil, który śledził lokalizację samolotów miliardera. Właściciel Twittera ogłosił również, że "podejmowane są działania prawne" przeciwko nastolatkowi. Czy Musk jednak stał się zwolennikiem cenzury?

Twitter zawiesił w środę konto 19-letniego Jacka Sweeney'a z Florydy oraz założony przez niego profil "ElonJet", które pokazywało przeloty prywatnego odrzutowca Elona Muska. Tuż przed blokadą konto miało ok. 500 tys. obserwujących. Twitter zawiesił także wszystkie inne prowadzone przez niego profile na tej platformie.

Elon Musk blokuje konta. Mówi o "naruszeniu bezpieczeństwa fizycznego"

Nowy właściciel Twittera, czyli Elon Musk wyjaśnił krótko swoją decyzję o blokadach. "Wszelkie konta doxxujące informacje o lokalizacji w czasie rzeczywistym dowolnej osoby zostaną zawieszone, ponieważ stanowi to naruszenie bezpieczeństwa fizycznego. Obejmuje to publikowanie linków do witryn z informacjami o lokalizacji w czasie rzeczywistym" - wyjaśnił we wpisie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Doxxing polega na gromadzeniu i publikowaniu np. danych osobowych lub innych prywatnych informacji. W kolejnym wpisie miliarder ogłosił, że "podejmowane są działania prawne przeciwko Sweeney'owi i organizacjom, które wspierały krzywdę mojej rodziny".

Elon Musk bronił wolności słowa. Twitter czeka cenzura?

Elon Musk najwyraźniej zmienił zdanie również w tej kwestii. Jeszcze na początku listopada 2022 roku deklarował, że nie zablokuje profilu ElonJet. Mówił, że w ten sposób chce angażować się w wolność słowa w internecie. Natomiast wcześniej próbował przekupić twórcę konta, aby skasował profil. Jack Sweeney jednak odmówił.

"Moje zobowiązanie do wolności słowa rozciąga się nawet na nieblokowanie konta obserwującego mój samolot, mimo że stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa osobistego" - pisał. Czy można teraz powiedzieć, że Elon Musk jednak popiera cenzurę?

Zobacz wideo Nas nie stać na mieszkanie, a Musk przejmuje Twittera. Zobacz jak [Next Station]
Więcej o: