Strona podatki.gov.pl nie działała przez kilka godzin. RMF: To rosyjski atak hakerski. Resort zaprzecza

Strona podatki.gov.pl, na której m.in. można złożyć rozliczenie podatkowe, nie działała przez kilka godzin. Krzysztof Berenda z RMF FM donosił, że to efekt ataku hakerskiego Rosjan. Ministerstwo Finansów zaprzeczyło jednak tym informacjom.

"Od kilku dni na rosyjskich telegramach było widoczne namawianie się na atak DDoS na polskie serwery, w tym skarbówki. W efekcie ePITa teraz nie złożymy" - poinformował Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM. 

Atak hakerski na stronę resortu finansów?

Rzeczywiście we wtorek rano strona internetowa podatki.gov.pl nie działała. Wyświetlał się jedynie komunikat, że "Ta witryna jest nieosiągalna". Około godzin 9:30 resort finansów zaprzeczył jednak medialnym doniesieniom i poinformował, że "przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego i nie była wynikiem ataku hakerskiego" - cytuje portal propertynews.

Strona www.podatki.gov.pl nie działaStrona www.podatki.gov.pl nie działa www.podatki.gov.pl

RMF FM podaje, że skontaktowało się w tej sprawie z Ministerstwem Finansów, a resort potwierdził, że  "nasze tajemnice podatkowe i zarobki pozostają niejawne". 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Protest w Paryżu przeciwko wojnie w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Brutalna diagnoza stanu Putina. Były generał FSB: Jest przerażony i się ukrywa

Podatki.gov.pl nie działa. Co to za strona?

Na stronie podatki.gov.pl dostępna jest m.in. usługa Twój e-PIT, która automatycznie przygotowuje i udostępnia roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Od 15 lutego do 2 maja w usłudze Twój e-PIT czekają na podatników rozliczenia roczne za 2022 rok, dlatego wtorkowe problemy ze stroną mogło odczuć wielu podatników, którzy chcieli rano się rozliczyć. 

Widać to po statystykach portalu downdetector.pl. Wynika z nich, że pierwsze zgłoszenia dot. awarii zaczęły wpływać ok. godziny 6:30. Do godziny 8:25 w sumie ponad 40 użytkowników zgłosiło problemy ze stroną podatki.gov.pl.

Zobacz wideo

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: