Rozliczenie PIT 2022/2023. Zwroty podatku już na kontach. Kto dostał nadpłatę?

Sezon na rozliczenia PIT za 2022 r. już w pełni. Pierwsze zwroty podatku trafiły na konta podatników. Urzędy skarbowe zwróciły im łącznie ponad 370 mln zł do 24 lutego. Kto otrzymał już nadpłatę? Ile trzeba czekać na zwrot podatku? Wyjaśniamy.

PIT za rok 2022 można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Zwrot nadpłaty podatnicy otrzymają w wybrany przez siebie sposób (przelew na konto, przekaz pocztowy lub wypłata w kasie urzędu). Kiedy urząd skarbowy zrobi przelew? 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

PIT za 2022 r. Kiedy zwrot podatku? 

Termin zwrotu PIT zależy od sposobu rozliczenia. Z przepisów wynika, że nadpłatę otrzymuje się w ciągu: 

  • trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało ono złożone w formie papierowej, 
  • 45 dni od dnia złożenia zeznania - jeżeli zostało złożone elektronicznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje; posiadacze Karty Dużej Rodziny (KDR) mogą skorzystać z przyspieszonego zwrotu. 

Powyższe terminy to czas maksymalny, organy podatkowe mogą zatem zwrócić podatek wcześniej. Jeżeli natomiast przedłużą termin - podatnik ma prawo domagać się odsetek. 

Rozliczenie internetowe może oznaczać szybszy zwrot podatku 

Przypomnijmy jednak, że podatnicy, którzy rozliczyli się elektronicznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, automatycznie przygotowującej i udostępniającej roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych dzięki danym z Krajowej Administracji Skarbowej, mogą w niektórych przypadkach otrzymać pieniądze wcześniej. 

- Rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni - wyjaśnia zastępczyni szefa KAS Anna Chałupa, cytowana w oficjalnym komunikacie

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Finansów podaje szczegóły dotychczasowych rozliczeń 

Anna Chałupa przytacza dane, z których wynika, że w tym roku już 2 mln deklaracji złożono za pośrednictwem elektronicznej platformy. Ponadto dodaje, że skarbówka zwróciła już podatnikom ponad 370 mln zł z 215 tys. z tytułu złożonych deklaracji.  

Ministerstwo Finansów przekazało rozszerzone dane dotyczące tych 2 mln złożonych deklaracji. Wynika z nich, że podatnicy złożyli już 1 mln 863 tys. deklaracji PIT-37, 82 tys. deklaracji PIT-28, 33 tys. deklaracji PIT-38, 29 tys. deklaracji PIT-36, a także 2 tys. oświadczeń PIT-OP i 2,4 tys. deklaracji PIT-DZ. 

***

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki.

Więcej o: