Operatorzy komórkowi odetną te telefony od niektórych usług. Sprawdź, czy twój smartfon zamilknie [MAPA]

- Całkowite wyłączenie 3G w sieci T-Mobile w całym kraju planowane jest obecnie na koniec kwietnia tego roku - informują przedstawiciele operatora. Proces wyłączania nadajników działających w tym standardzie wszczął też Orange. Co na to sieć Plus? Czy stare telefony przestaną działać? Wyjaśniamy.

Niektórzy klienci sieci komórkowych wciąż korzystają z archaicznej technologii 3G. Osoby, które mają starego rodzaju telefony, w których wciąż siedzą stare karty SIM, powinny wziąć pod uwagę, że nadchodzi ostateczny kres standardu. 

Zobacz wideo Jeden krok do przodu i dwa kroki wstecz. Surface Laptop 5 to sprzęt pełen sprzeczności [TOPtech]

3G przechodzi do przeszłości. "Aby móc rozwijać nowsze generacje sieci"

Poprzednik 4G i pradziadek 5G przechodzi właśnie do historii. Sieci rozpoczęły właśnie przygotowania do wyłączenia nadajników pracujących w tym standardzie. - Wyłączenie 3G będzie następowało jedynie w regionach, w których będziemy w stanie obsłużyć pozostający ruch 4G/LTE oraz głosowy w starszej technologii 2G - wyjaśnia w rozmowie z "Faktem"  rzecznik Orange Wojciech Jabczyński. 

Zapewnia, że z archaicznych rozwiązań korzysta garstka klientów. - Ponad 96 proc. danych w sieci mobilnej Orange "płynie" już przez 4G/LTE. Jedynie około 3 proc. pozostaje w 3G. Korzystanie z 4G/LTE, a w przyszłości także rozwój 5G, oznacza lepszą jakość rozmów i zdecydowanie szybszy internet. Aby móc rozwijać nowsze generacje sieci, potrzebujemy dla nich więcej "miejsca", czyli częstotliwości. Wyłączenie 3G to umożliwi.

Zmiany tłumaczył już w zeszłym roku, gdy sieć zapowiadała, że nadajniki będą wyłączone. "Starsze technologie radiowe 2G i 3G są przez Was coraz mniej wykorzystywane. Rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych. Taka jest natura rozwoju. Przychodzi nowe, a znika starsze. Czas na zmiany" - pisał w mediach społecznościowych.

Niektóre karty SIM trzeba będzie wymienić

T-Mobile Polska, które również szykuje się na technologiczną rewolucję, zapewnia, że klienci, którzy korzystają ze starych kart SIM, zostali poinformowani o nadchodzących zmianach. Przynajmniej część kart będzie musiała zostać wymieniona. - Osoby posiadające niekompatybilne karty zostały lub zostaną poinformowane o tym przez nas i zaproszone do sklepu w celu wykonania nieodpłatnej wymiany - wyjaśniają przedstawiciele operatora. 

Całkowite wyłączenie 3G w sieci T-Mobile w całym kraju planowane jest obecnie na koniec kwietnia tego roku

- dodaje.

Plan wyłączania nadajników 3GPlan wyłączania nadajników 3G Fot. T-Mobile

Sieć opublikowała mapę, z której wynika, że w lutym wyłączenia rozpoczęły się w rejonie Koszalina, Piły, Elbląga, Płocka, Łodzi, Lesza, Legnicy. Opola, Częstochowy, Katowic, Ełku, Radomia, Chełma, Zamościa. W marcu obejmą rejony Szczecina, Słupska, Gdańska, Olsztyna, Łomży, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Włocławka, Konina, Kalisza, Wałbrzycha, Kielc, Lublina, Rzeszowa, Krakowa, Bielska-Białej czy Nowego Sącza. 

Orange z kolei nadajniki będzie wyłączał do końca 2025 roku. Plus nie poinformował jeszcze, kiedy zacznie wyłączać nadajniki. 

Czy stare telefony przestaną działać? 

T-Mobile odpowiedziało też na pytanie o to, czy osoby, które obecnie korzystają głównie z sieci 3G, muszą się przełączać na 4G/LTE? "Nie, nadal możliwe jest korzystanie z sieci 2G, w której dostępne są połączenia głosowe i SMS-y. Technologia ta oferuje usługę dostępu do Internetu, ale z bardzo niską prędkością przesyłania danych". Problem dotyczy więc głównie tych, którzy korzystają z sieci 3G do transmisji danych. Rozmowy wciąż powinny być możliwe. 

A co ze starymi telefonami, taka jak kultowa Nokia 3310? Jeśli ktoś wciąż korzysta z modelu zaprezentowanego 23 lata temu, martwić się nie musi, bo jego telefon obsługuje standard 2G. W niektórych krajach i ten standard jest już wyłączany, więc możliwe, że zmiana dotknie kiedyś i Polskę. 

Które telefony mogą więc mieć problem z działaniem? "Fakt" wymienia m.in.: Alcatel 3025X, Apple iPhone 3G S, Apple iPhone 5, BlackBerry Curve 3G 9300, HTC One Ma,x Huawei Ascend P6, LG Swift 2X, Motorola RAZR, czy Nokia Lumia 1020. W grę wchodzą też inne modele, które weszły na rynek przed rokiem 2017. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: