Putin zakazał urzędnikom korzystania z iPhone'ów. Kreml boi się zachodnich szpiegów

Władimir Putin miał zakazać swoim urzędnikom korzystania z urządzeń amerykańskiej firmy Apple. Pracownicy do końca marca mają przesiąść się z iPhone'ów na telefony z Androidem, najpewniej od chińskich marek. Rosjanie boją się, że mogą być szpiegowani.

Smartfony Apple powszechnie uważane są za urządzenia dobrze chronione przed atakami hakerskimi. Nie jednak w Rosji. Jak twierdzi "Kommiersant" (największy niezależny dziennik w Rosji), pracownicy administracji Władimira Putina mają jak najszybciej pozbyć się swoich iPhone'ów.

Zobacz wideo Jedna ładowarka USB-C dla smartfonów. Co oznacza ta zmiana? Czy Apple ugnie się pod presją? [TOPtech]

Putin kazał swoim urzędnikom pozbyć się iPhone'ów

Jak wynika z doniesień, władze na Kremlu zorganizowały spotkanie dla urzędników zaangażowanych w przygotowania do wyborów prezydenckich, które w Rosji odbędą się w 2024 roku. Tam pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Siergiej Kirijenko ogłosił decyzję o zakazie korzystania z telefonów firmy Apple.

Zakaz będzie dotyczyć nie tylko osób pracujących nad przygotowaniem wyborów, ale i wszystkich urzędników zaangażowanych w politykę wewnętrzną. Każdy z nich ma pozbyć się swoich urządzeń do końca marca. - To koniec iPhone'a. Wyrzuć go albo oddaj dzieciom - mieli usłyszeć uczestnicy spotkania.

Rosjanie obawiają się bowiem, że urządzenia od Apple mogą być podatne na ataki hakerskie zachodnich służb wywiadowczych, a w konsekwencji na działania szpiegowskie innych krajów. Kreml ma w zamian dostarczyć pracownikom smartfony z innym systemem operacyjnym (najpewniej Android), i - jak można podejrzewać - nie będą to urządzenia amerykańskie czy koreańskie, a najpewniej chińskie.

Jak pisze Agencja Reutera, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że nie może potwierdzić tych doniesień. Jednocześnie powiedział, że zarówno urządzenia z systemem iOS, jak i Android, są podatne na ataki, dlatego nie mogą być one wykorzystywane do celów służbowych.

Agencja przypomina, że Rosjanie już raz skompromitowali się brakiem ostrożności, gdy Amerykanie oraz Brytyjczycy zdobyli i ujawnili ogrom danych wywiadowczych dotyczących nadchodzącej napaści wojsk Putina na Ukrainę.

Więcej o wojnie ukraińsko-rosyjskiej przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: