Laptopy dla czwartoklasistów z orłem. Tak rząd chce walczyć z nielegalną sprzedażą komputerów

Rząd zamierza umieszczać symbol orła w koronie na wszystkich laptopach, które trafią do czwartoklasistów. W ten sposób władze zamierzają przeciwdziałać nielegalnej odsprzedaży komputerów. Sprzęt ma także zawierać naklejkę z logo Unii Europejskiej oraz informację, że laptopy zostały zakupione dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.

Wśród kontrowersji dotyczących rządowego programu przekazania czwartoklasistom darmowych laptopów znalazła się kwestia potencjalnej odsprzedaży komputerów, na którą mogłaby się zdecydować część rodziców. Aby temu przeciwdziałać, rząd zamierza w specjalny sposób oznaczać sprzęt udostępniany uczniom.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada zmiany w szkołach: Wszyscy uczniowie czwartej klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy

Orzeł w koronie na laptopach dla czwartoklasistów. Tak rząd chce walczyć z nielegalną sprzedażą

O planowanych metodach walki z nielegalną sprzedażą laptopów rząd poinformował 22 marca na swojej stronie internetowej. Wizerunek orła oraz napis "Rzeczpospolita Polska" mają być umieszczane wewnątrz obudowy komputera, tak aby oznaczenia były wyraźnie widoczne i czytelne.

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński zapewnił, że obowiązek grawerowania godła na komputerach przekazywanych czwartoklasistom nie odbije się negatywnie na harmonogramie wprowadzania rządowych planów w życie.

Janusz Cieszyński Laptopy dla uczniów. Ekspert wyliczał słabe strony. Zareagował Cieszyński

- Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom - powiedział Cieszyński.

Jak zauważył portal dziennik.pl, wytyczne co do oznaczeń laptopów dla czwartoklasistów pojawiły się w odpowiedzi strony rządowej na zapytania kierowane przez firmy zainteresowane dostarczaniem sprzętu uczniom.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Jedna z pierwszych myszy komputerowych sprzedana. Nabywca zapłacił niemal 180 tys. dolarów Jedna z pierwszych myszy sprzedana. Nabywca zapłacił 180 tys. dolarów

Oznaczenia komputerów dla uczniów czwartych klas. Oprócz orła także logo UE oraz informacja o KPO

Na laptopach znajdą się także inne oznaczenia, których umieszczenie jest związane z wymogami Komisji Europejskiej. Unijny organ oczekuje, że na klapie laptopa pojawi się naklejka z logo UE oraz informacja, że zakup sprzętu został sfinansowany ze środków zgromadzonych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Ze szczegółowymi informacjami na temat oznaczeń można zapoznać się czytając "Księgę Identyfikacji Wizualnej Krajowego Planu Odbudowy". Dokument jest dostępny na portalu gov.pl.

Więcej o: