Laptopy dla czwartoklasistów z orłem. Tak rząd chce walczyć z nielegalną sprzedażą komputerów

Rząd zamierza umieszczać symbol orła w koronie na wszystkich laptopach, które trafią do czwartoklasistów. W ten sposób władze zamierzają przeciwdziałać nielegalnej odsprzedaży komputerów. Sprzęt ma także zawierać naklejkę z logo Unii Europejskiej oraz informację, że laptopy zostały zakupione dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy.

Wśród kontrowersji dotyczących rządowego programu przekazania czwartoklasistom darmowych laptopów znalazła się kwestia potencjalnej odsprzedaży komputerów, na którą mogłaby się zdecydować część rodziców. Aby temu przeciwdziałać, rząd zamierza w specjalny sposób oznaczać sprzęt udostępniany uczniom.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada zmiany w szkołach: Wszyscy uczniowie czwartej klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy

Orzeł w koronie na laptopach dla czwartoklasistów. Tak rząd chce walczyć z nielegalną sprzedażą

O planowanych metodach walki z nielegalną sprzedażą laptopów rząd poinformował 22 marca na swojej stronie internetowej. Wizerunek orła oraz napis "Rzeczpospolita Polska" mają być umieszczane wewnątrz obudowy komputera, tak aby oznaczenia były wyraźnie widoczne i czytelne.

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński zapewnił, że obowiązek grawerowania godła na komputerach przekazywanych czwartoklasistom nie odbije się negatywnie na harmonogramie wprowadzania rządowych planów w życie.

- Trzeba podkreślić, że wprowadzenie tego oznaczenia nie wpłynie na termin realizacji zamówień. Będziemy szeroko informować o istnieniu tego zabezpieczenia, żeby udaremnić wszelkie próby spieniężenia sprzętu, który powinien pomagać dzieciom - powiedział Cieszyński.

Jak zauważył portal dziennik.pl, wytyczne co do oznaczeń laptopów dla czwartoklasistów pojawiły się w odpowiedzi strony rządowej na zapytania kierowane przez firmy zainteresowane dostarczaniem sprzętu uczniom.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Oznaczenia komputerów dla uczniów czwartych klas. Oprócz orła także logo UE oraz informacja o KPO

Na laptopach znajdą się także inne oznaczenia, których umieszczenie jest związane z wymogami Komisji Europejskiej. Unijny organ oczekuje, że na klapie laptopa pojawi się naklejka z logo UE oraz informacja, że zakup sprzętu został sfinansowany ze środków zgromadzonych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Ze szczegółowymi informacjami na temat oznaczeń można zapoznać się czytając "Księgę Identyfikacji Wizualnej Krajowego Planu Odbudowy". Dokument jest dostępny na portalu gov.pl.

Więcej o: