PFN wydała 1,1 mln zł na wizytę youtubera w Polsce. "A szpitale muszą brać pożyczki w parabankach"

Youtuber Casey Neistat nagrał w 2018 r. relację z wizyty w Polsce finansowaną przez Polską Fundację Narodową. Po ponad czterech latach, w wyniku wyroku sądu, PFN musiała ujawnić koszt tych odwiedzin. To ponad 1,1 mln zł.

Youtuber Casey Neistato odwiedził Polskę w grudniu 2018 roku w związku z projektem "100x100", realizowanym przez Polską Fundację Narodową na setną rocznicę niepodległości Polski. O koszt tej wizyty zapytał PFN pracownik IT Kamil Świątek. Początkowo PFN nie chciało udostępnić danych. 

Zobacz wideo "Tusk mnie nie lubi". Rosyjscy youtuberzy wkręcili Andrzeja Dudę

Casey Neistat nagrał relację z wizyty w Polsce. Jej koszt to ponad 1,1 mln zł

"Drodzy! Po 1567 dniach, dwóch procesach sądowych, które Fundacja PFN przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dostałem odpowiedź na mój wniosek o dostęp do IP. Całkowity koszt wizyty Casey'a w Polsce w 2018 roku to 1 173 894,96 zł" - napisał Świątek na Twitterze, udostępniając zdjęcie pisma:

"Wobec dokonanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrotu akt, w odpowiedzi na wniosek, mając na względzie transparentność działalności Fundacji, jak też okoliczność, że informacje dotyczące projektu '100x100' realizowanego w 2018 r., w tym informacje kosztowe, zostały upublicznione na stronie internetowej PFN (www.pfn.org.pl) w tym w sprawozdaniu z działalności, PFN wskazuje, że koszt wizyty Casey'ego Neistata w Polsce w ramach akcji '100x100' wyniósł 1173894,96 zł" - czytamy w dokumencie.

 

Do tej pory ponad ośmiominutowy film nagrany w ramach projektu "100x100" został wyświetlony 1,6 miliona razy. Relacja została umieszczona na YouTubie z tytułem "Never Ride an ELECTRIC SCOOTER in the Rain". "Dziękuję za tak wspaniałą wizytę, Polsko. Nie mogę się doczekać powrotu do Warszawy" - napisał Neistat w jej opisie.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska Fundacja Narodowa wydała 1,1 mln zł na wizytę youtubera w Polsce. "A szpitale muszą brać pożyczki w parabankach"

O relacji pisał jeszcze w 2018 roku noizz.pl w tekście pt. "Casey Neistat nagrał vloga z Polski. Po obejrzeniu jest nam przykro". "Oglądany przez ponad 10 milionów użytkowników vloger przyjechał do Centrum Expo XXI na spotkanie z polskimi fanami. Jako że Casey praktycznie nie rozstaje się z kamerą, wczoraj w sieci pojawił się kolejny odcinek jego słynnego daily vloga, z materiałem rejestrowanym podczas pobytu w stolicy. Po jego obejrzeniu raczej nie bukowalibyśmy biletów na weekendowy city break w Warszawie" - czytaliśmy w tekście noizz.pl. Jak stwierdził dziennikarz, "dostaliśmy wymęczonego jetlagiem vlogera, który trochę pojeździł po mieście na hulajnodze, nagrał dronem warszawski smog i zauważył ze zdziwieniem, że w Warszawie zupełnie nie ma biegaczy (a przynajmniej, że nie ma ich w tygodniu, w godzinach pracy, na ulicy Świętokrzyskiej)".

Koszty wizyty Neistata w Polsce są komentowane także w mediach społecznościowych. "To był mega nudny vlog, z bardzo szarego miasta (jesień)" - stwierdził przedsiębiorca i wykładowca akademicki Wojtek Kardys.

"Pamiętacie jak Casey Neistat promował Polskę? Nie? Ja też nie, było to tak marginalne wydarzenie. Ta 'promocja' kosztowała nas wszystkich ponad miliom złotych wydany przez Fundację PFN" - stwierdził szczeciński radny Przemysław Słowik z partii Zieloni.

"2253,16 zł za sekundę materiału" - zauważył jeden z użytkowników Twittera. "A szpitale muszą brać pożyczki w parabankach" - dodał dziennikarz Wirtualnej Polski Szymon Jadczak, odnosząc się do doniesień o Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który według doniesień "Dziennika Gazety Prawnej" w marcu zaciągnął kolejną pożyczkę w parabanku. Placówka jest zadłużona na ok. 100 mln zł.

Więcej o: